Свобода слова для майбутніх депутатів не на часі

March 24, 2006

Основними програмними документами політичних партій та блоків на виборах є передвиборні програми, де визначені цілі та заходи, які партії планують виконувати у разі проходження до Верховної Ради України. Вже неодноразово зверталася увага на те, що програми переважної більшості політичних партій є надзвичайно слабкими, популістськими та декларативними. Як правило, вони не містять реальних планів дій, а лише передвиборчі гасла.

 Аналіз передвиборних програм політичних сил, проведений експертами Інституту медіа права, показав, що тільки в семи партійних програмах так чи інакше містяться положення щодо свободи слова та інформації.

Наприклад, програма „Нашої України” про свободу слова нічого не говорить. Очевидно,  тому, що, як сказано в їх програмі, вона вже утвердилася. Програма  «Нашої України»  містить лише згадки про обмеження реклами алкоголю та тютюну.

Серед партій-лідерів найбільше уваги проблемам свободи слова та журналістиці приділяється у програмі Блоку Юлії Тимошенко: 

„Передвиборна програма „Блоку Юлії Тимошенко”
Інформаційна чесність.
Маніпуляція інформацією унеможливлює побудову справедливості. Ми створимо для журналістів всі умови незалежності від влади та політизованого капіталу. Засади редакційної політики, які роблять журналістів незалежними, мусять набути статусу Закону. Ми створимо якісне суспільне телебачення та радіомовлення.”

Блок Юлії Тимошенко включив до свого передвиборчого списку значну кількість спеціалістів, які можуть взятися за виконання інформаційної складової програми.

(Також, як відомо, БЮТ в березні оприлюднив  «ХАРТІЮ СВОБОДИ СЛОВА – 2006». Зокрема,   Блок Юлії Тимошенко зобов’язувався  у своїй діяльності  щодо медіа керуватиметься такими принципами:
1. Засади редакційної політики мають стати конституцією для кожної редакції.
2. Невтручання власника в інформаційну політику має закріплюватися спеціальними угодами.
3. Прозорість власності: аудиторія має право знати реальних власників мас-медіа.
4. Суспільне телебачення та радіо мають замінити державні телебачення та радіо і працювати на суспільство, а не на владу.
5. Роздержавлення преси дасть місцевим громадам незалежні видання замість чиновницьких рупорів.
6. Новини не продаються: мас-медіа не повинні розміщати приховану рекламу під виглядом інформації.
7. Легальні зарплати дадуть журналістам гідність.
8. Журналістська профспілка має бути захисником професійних прав і контролером професійної якості.
9. Захист ринку: українським мас-медіа має бути вигідно працювати на українську аудиторію.
10. Дотримання духу та букви закону: мас-медіа мають працювати жорстко у правовому полі, включно з рекламним та мовним законодавством.
11. Захист моралі: реклама алкоголю та тютюну обмежена, а діти від неї захищені. 
12. Інформаційна чесність: брехня та маніпуляції новинами мають викорінюватися самими журналістами та справедливим судом. – Доповнення “Телекритики”).


Сприяти свободі слова планує і Блок Литвина: 

„Передвиборна програма „Народного блоку Литвина”
Конкретно це виявляється в тому, що Народний блок Литвина добиватиметься: безумовного гарантування права людей на інформацію та вільного розвитку засобів масової інформації; очищення інформаційного простору від жорстокості і насильства, низькопробних ерзаців, які видаються за зразки сучасної культури.”

У Блоці Литвина за вільний розвиток засобів масової інформації, очевидно, буде відповідати нинішній голова Держтелерадіо  Іван Чиж, який є номером 20 передвиборчого списку цієї політичної сили.

Ще 5 партій, які майже не мають шансів пройти до парламенту на цих виборах, також включили до своїх програм деякі положення щодо свободи слова та засобів масової інформації. Однак виконувати ці положення партіям, швидше за все, не доведеться.

Передвиборна програма Партії «Віче»:
Завдання на найближчі 5 років (інструменти):
кардинальне покращення якості (…) телевізійного та радіомовлення, створення суспільної інформаційної Інтернет-мережі.

Передвиборна програма Української Консервативної партії:
1. Духовний розвиток
Ми виступаємо за:
• впорядкування національного інформаційного простору; очищення ЗМІ від пропаганди насильства, порнографії, чужих звичаїв і моралі;
Ми виступаємо проти:
• засилля іншомовних друкованих видань;
Ми виступаємо проти:
• чужинського засилля у владі, бізнесі та ЗМІ

„Передвиборна програма Виборчого блоку: „Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти”:
Усвідомлюючи, що державне управління потребує реформування Блок Бориса Олійника та Михайла Сироти пропонує:
Широке впровадження в роботу усіх гілок державної влади, місцевого самоврядування принципів свободи доступу до публічної інформації шляхом прийняття і жорсткого дотримання законодавчих змін та поетапного впровадження електронного доступу до публічної інформації в органах влади. Впровадження системи електронного урядування.”

„Передвиборна програма Блоку НДП:
Пріоритети Блоку народно-демократичних партій
Суспільство очікує на: вільні та відповідальні засоби масової інформації”

„Передвиборна програма політичної партії „Європейська столиця”:
Наші цінності. Свобода преси. Підняття статусу професії журналіста як представника четвертої гілки влади.”


Тарас Шевченко, Любунь Ольга


http://telekritika.ua/media-i-vlada/2006-03-24/6732