Відмовляють у проведенні громадської експертизи? Не здавайтеся!

July 15, 2010

Телеканал «УТР» (офіційно – державна телерадіокомпанія «Всесвітня служба «Українське телебачення і радіомовлення») – це державний канал, що здійснює супутникове мовлення як на території України, так і за кордоном. За даними телеканалу, його сигнал приймають у 82-х країнах світу. Отже, «УТР» репрезентує Україну для великої закордонної аудиторії. Для підтримання позитивного образу нашої держави канал має транслювати якісне програмне наповнення, а відтак управління цією ТРК має здійснюватися на високому рівні. Телерадіокомпанія «УТР» підпорядкована Державному комітету телебачення та радіомовлення України. Тому експерти Інституту Медіа Права вирішили дослідити, як Держкомтелерадіо регулює порядок мовлення телеканалу «УТР».

ІМП подав запит на проведення громадської експертизи 1 квітня 2010 року. Понад місяць Державний комітет телебачення та радіомовлення не відповідав, а 6 травня надіслав запитувачам лист, яким відмовив у проведенні громадської експертизи. Причиною відмови було названо те, що «при Держкомтелерадіо створена та діє Громадська рада, до компетенції якої відноситься також проведення громадської експертизи діяльності Держкомтелерадіо».

Однак таку відмову не можна назвати законною. Чинне законодавство, що регулює проведення громадських експертиз (а саме Постанова Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 р. № 976) не передбачає обмежень щодо кола інститутів громадянського суспільства, які можуть одночасно або послідовно здійснювати експертизу одного й того ж органу виконавчої влади.

Тому Інститут Медіа Права вирішив не зупинятися і обстоювати своє право на проведення дослідження. 26 травня юристи ІМП подали скаргу на відмову Держкомтелерадіо до Кабінету Міністрів України.

Окрім цього, Інститут доклав зусиль для привернення уваги уповноважених державних органів та громадськості до ситуації, що склалася. Директор ІМП Тарас Шевченко окреслив проблему на засіданні Громадської ради при Держкомтелерадіо у присутності Голови цього державного комітету. За результатами обговорення на нараді Голова Громадської ради звернувся до Голови комітету із листом, у якому закликав останнього сприяти проведенню громадської експертизи, як цього вимагає закон.

Крім того, проблему було висвітлено на веб-сайті Інституту Медіа Права,«Телекритиці» та на сайті civicexpert.in.ua.

Зрештою, оскарження у поєднанні з громадським обговоренням принесло позитивні результати. 5 липня 2010 року Державний комітет телебачення та радіомовлення видав наказ про проведення громадської експертизи його діяльності. За кілька днів цей наказ був опублікований на офіційному веб-сайті Держкомтелерадіо та надісланий Інституту Медіа Права.

Наразі ІМП готовий співпрацювати з представниками комітету і здійснювати заплановане дослідження. А попереду – ще ряд громадських експертиз діяльності державних органів.

Успішне оскарження відмови Держкомтелерадіо доводить: якщо посадовці безпідставно відмовляють у проведенні експертизи – треба боротися. Належне обґрунтування вимог і активність допоможуть будь-якому інституту громадянського суспільства реалізувати своє право на проведення громадської експертизи.