Які права гарантуються журналістам у виборчому процесі?

Права журналістів під час виборчого процесу регулюються законами «Про вибори народних депутатів», «Про вибори Президента України», «Про місцеві вибори», положення яких щодо цього питання майже ідентичні.

Для використання встановлених гарантій журналісту варто буде підтвердити свій статус  «представника засобу масової інформації». Підтвердженням такого статусу може бути:

  • редакційне посвідчення,
  • посвідчення журналіста, видане Національною спілкою журналістів України (НСЖУ),
  • посвідчення журналіста, видане Національною медіа-профспілкою України (НМПУ),
  • прес-карта інших журналістських організацій.

Детальніше про підтвердження статусу журналіста: http://cedem.org.ua/consultations/yakym-chynom-zhurnalist-mozhe-pidtverdyty-svij-status/   

Щодо самих прав, то представникам засобів масової інформації гарантовано безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з виборами. Вони також мають право отримувати інформацію щодо підготовки і проведення виборів депутатів від виборчих комісій, органів виконавчої влади, посадових і службових осіб цих органів. Таким чином забезпечується публічність і відкритість виборчого процесу (частина 4 статті 13 ЗУ «Про вибори народних депутатів», частина 4 статті 13 ЗУ «Про вибори Президента України»). Представники ЗМІ мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення на засіданні Центральної виборчої комісії, проте не більше двох осіб від одного засобу масової інформації (частина 1 статті 34 ЗУ «Про вибори народних депутатів», частина 9 статті 28 ЗУ «Про вибори Президента України»). Також представникам ЗМІ дозволено бути присутніми на таких же умовах:

  • на засіданнях окружної чи дільничної виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування,
  • на виборчій дільниці в день голосування у приміщенні, де проводиться голосування.

З іншого боку, виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права бути присутніми на засіданні журналіста, якщо він протиправно перешкоджає його проведенню. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів від складу комісії присутніх на засіданні комісії.

Відповідно до статті 25 (1) ЗУ «Про інформацію», під час виконання  професійних  обов’язків  журналіст  має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів. Жодних спеціальних обмежень стосовно виборчого процесу з цього приводу в законодавстві немає. Проте журналіст не має порушувати таємниці голосування, оскільки за це передбачена кримінальна відповідальність (стаття 159 (1) Кримінального кодексу України). Це означає, що заборонено здійснювати фото- і відеозйомку бюлетенів, заповнених виборцем. Якщо сам виборець не заперечує проти цього, показує бюлетень у камеру чи повідомляє про свій вибір усно, журналіст може поширювати інформацію про голос виборця, але не варто це робити до закінчення голосування, адже подібна публікація може бути розцінена як порушення умов агітації.

 

Ми надаємо безоплатні консультації із юридичних питань у сфері інформаційного та медійного права. Будемо раді поділитися з вами своїм досвідом.

Докладніше про консультації

 

Задайте Ваше питання через форму:

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Ваше повідомлення


Також ви можете звернутися до нас іншими способами: