Які права та обов’язки мають журналісти при висвітленні роботи парламентських комітетів?

February 24, 2016

Наприкінці грудня 2015 року набув чинності закон «Про внесення змін до Закону України “Про комітети Верховної Ради України” щодо доступу засобів масової інформації до засідань комітетів Верховної Ради України», який суттєво вдосконалив можливості журналістів та працівників ЗМІ висвітлювати засідання та інші заходи комітетів, які проводяться відкрито. Наведені нижче положення стосуються як звичайних засідань комітетів, так і виїзних, і спільних засідань.

Журналіст, присутній на відкритому засіданні комітету має право:

  • здійснювати звукозапис,
  • кіно-, фото- і відеозйомку,
  • трансляцію засідань по радіо і телебаченню,
  • онлайн-трансляцію в мережі Інтернет або
  • онлайн-трансляцію в інших мережах передачі даних

Зазначене має здійснюватись у спосіб, що не заважає проведенню засідань комітетів. Якщо перелічені дії перешкоджатимуть проведенню засідання, може бути прийняте рішення про видалення відповідних осіб з приміщення. Про запис, трансляцію, передачу даних слід повідомити головуючого на засіданні, який має оголосити таку інформацію перед розглядом питань порядку денного засідання.

Варто мати на увазі, що зважаючи на пропускний режим приміщень парламенту і його комітетів, для оформлення перепусток необхідно завчасно повідомити секретаріат відповідного комітету про бажання відвідати засідання. Якщо журналіст вже акредитований при Верховній Раді, додаткова акредитація для відвідування засідань комітетів не потрібна.

Відмовити журналістові у присутності можуть лише якщо засідання комітету закрите, про що має бути відповідне рішення. Таке рішення може бути прийняте лише у разі, якщо інформація, яка буде використана при проведенні слухань, містить державну чи іншу охоронювану законом таємницю.