Hotline News Events Donate
Відкритий Парламент

Відкритий Парламент

«Відкритий Парламент» – міжнародна ініціатива, яка координується відповідною робочою групою з питань законотворчої відкритості, яка в рамках Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» працює над поширенням найкращих практик відкритості парламентських процесів.

5 лютого 2016 року Україна приєдналась до Декларації відкритості парламенту, а Головою Верховної Ради України Володимиром Гройсманом було підписано Розпорядження про затвердження Плану дій з реалізації Декларації відкритості парламенту.

Основною метою діяльності ініціативи є забезпечення більшої прозорості роботи парламенту та залучення громадян до парламентських процесів. План дій з реалізації Декларації відкритості парламенту розроблено українськими організаціями моніторингу парламентської діяльності (Центр демократії та верховенства права, ОПОРА, ЧЕСНО, Transparency International Україна, Ейдос) разом із Верховною Радою України за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. До робочої групи з втілення Плану дій увійшли експертки Центру Тетяна Семілетко та Галина Чижик.

План дій включає в себе 20 зобов’язань між Парламентом і громадянським суспільством за наступними напрямами: доступ до інформації; залучення громадян до парламентських процесів; звітність; технології та інновації.

За участі експертів ЦЕДЕМ було розроблено проект довгострокової комунікаційної стратегії для українського Парламенту, яка має бути затверджена керівництвом ВРУ. Цей документ окреслює проблематику діалогу Парламенту з різними цільовими групами та відповідні цілі, які допоможуть йому як інституції рухатися до сталого і ефективнішого діалогу з мас медіа, громадськістю та міжнародними партнерами. Водночас, передбачені завдання з формування бренду парламенту і доволі практичні цілі: запровадити електронний документоообіг, створити сучасний прес-центр, поширювати англомовні матеріали про ВРУ та вдосконалити її веб-портал.

Також юристи ЦЕДЕМ стали співавторами двох законопроектів:

Законопроект №1895 передбачає накладення санкцій на депутатів, що голосують неособисто: позбавлення права на участь у пленарних засіданнях ВРУ та припинення нарахування зарплати на цей період, заборону займати керівні посади у комітетах та позбавлення права участі у парламентських делегаціях та права відрядження за рахунок коштів держбюджету.

Законопроект №1591 спрямований на відкритість та підзвітність Парламенту. Він передбачає публікацію депутатських запитів та відповідей на них, протоколу та стенограми засідань Погоджувальної ради, кошторисів ВРУ, а також звітування про виділені депутатам кошти, оприлюднення аудіозаписів комітетів та щомісячне оновлення переліку помічників-консультатів на сторінці депутата на сайті Ради.

За цей рік вдалося досягти перших конкретних результатів відкритості Верховної Ради, зініційованих здебільшого громадськістю, якими може скористатися кожен українець, а саме:

– розпочав роботу Портал відкритих даних ВРУ opendata.rada.gov.ua, з якого кожен може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати інформацію, яка згрупована у набори даних за певним критерієм: організаційна структура Апарату ВРУ із штатним розписом, окремі категорії відомостей із річних декларацій народних депутатів, авторів законопроектів певного скликання тощо;
– відстежувати проходження законопроектів на веб-порталі ВРУ: Картка законопроекту > додано розділ «Проходження»,
– переглянути електронні протоколи пленарних засідань та погоджувальних рад (у розділі “Законотворчість”) – зі статистикою голосувань, стенограмою з текстом, аудіо та відео-записами;
– ознайомитися із текстами депутатських запитів та відповідей на них на офіційному веб-порталі ВРУ на сторінках парламентарів.

 

На початку 2017 року ЦЕДЕМ долучився до мережі організацій з відкритості парламентів OpeningParliament.org. Вона об’єднує громадські організації з різних країн, які працюють над моніторингом, підтримкою та забезпеченням відкритості парламентів своїх країни.

Детальніше про здобутки першого року ініціативи Відкритий парламент та подальші плани можна ознайомитися в інфографіках, підготованих за підтримки ПРООН в Україні:

– ТОП-5 “Виконано” зобов’язань Плану дій 

– Інструменти ГО-моніторів, що допоможуть громадськості включатися до моніторингу діяльності ВРУ

ТОП-5 “Намірів” зобов’язаннь Плану дій 

More news

News

Ukrainian Parliament`s communication: from ad hoc actions to systematic work

Since May 2016, the Verkhovna Rada staff and civil society organizations-members of the Open Parliament Initiative has been developing the Communication Strategy for the Parliament. During dedicated strategic sessions, held in May and July 2016, the strong and weak points of Ukraine`s Parliament communications with external audiences have been defined first. With a view to […]

Ми надаємо безоплатні консультації із юридичних питань у сфері інформаційного та медійного права. Будемо раді поділитися з вами своїм досвідом.

Докладніше про консультації

 

Задайте Ваше питання через форму:

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Ваше повідомлення


Також ви можете звернутися до нас іншими способами: