Відкритий парламент

«Відкритий Парламент» – міжнародна ініціатива, яка координується відповідною робочою групою з питань законотворчої відкритості, що в рамках Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» працює над поширенням найкращих практик відкритості парламентських процесів.

5 лютого 2016 року Україна приєдналась до Декларації відкритості парламенту, а Головою Верховної Ради України Володимиром Гройсманом було підписано Розпорядження про затвердження Плану дій з реалізації Декларації відкритості парламенту.

Основною метою діяльності ініціативи є забезпечення більшої прозорості роботи парламенту та залучення громадян до парламентських процесів. План дій з реалізації Декларації відкритості парламенту розроблено українськими організаціями моніторингу парламентської діяльності (Центр демократії та верховенства права, ОПОРА, ЧЕСНО, Transparency International Україна, Ейдос) разом із Верховною Радою України за підтримки Програми розвитку ООН в Україні. До робочої групи з втілення Плану дій увійшли експерти ЦЕДЕМ.

План дій включає в себе 20 зобов’язань між Парламентом і громадянським суспільством за наступними напрямами: доступ до інформації; залучення громадян до парламентських процесів; звітність; технології та інновації.

За участі експертів ЦЕДЕМ було розроблено проект довгострокової комунікаційної стратегії для українського Парламенту, яка має бути затверджена керівництвом ВРУ. Цей документ окреслює проблематику діалогу Парламенту з різними цільовими групами та відповідні цілі, які допоможуть йому як інституції рухатися до сталого і ефективнішого діалогу з мас медіа, громадськістю та міжнародними партнерами. Водночас, передбачені завдання з формування бренду парламенту і доволі практичні цілі: запровадити електронний документоообіг, створити сучасний прес-центр, поширювати англомовні матеріали про ВРУ та вдосконалити її веб-портал.

Також юристи ЦЕДЕМ стали співавторами двох законопроектів:

  • Законопроект №1895 передбачає накладення санкцій на депутатів, що голосують неособисто: позбавлення права на участь у пленарних засіданнях ВРУ та припинення нарахування зарплати на цей період, заборону займати керівні посади у комітетах та позбавлення права участі у парламентських делегаціях та права відрядження за рахунок коштів держбюджету.
  • Законопроект №1591 спрямований на відкритість та підзвітність Парламенту. Він передбачає публікацію депутатських запитів та відповідей на них, протоколу та стенограми засідань Погоджувальної ради, кошторисів ВРУ, а також звітування про виділені депутатам кошти, оприлюднення аудіозаписів комітетів та щомісячне оновлення переліку помічників-консультатів на сторінці депутата на сайті Ради.

На початку 2017 року ЦЕДЕМ долучився до мережі організацій з відкритості парламентів OpeningParliament.org. Вона об’єднує громадські організації з різних країн, які працюють над моніторингом, підтримкою та забезпеченням відкритості парламентів своїх країни.

Інші проекти напряму "Верховенство права"

Доступ до інформації
Експерти Центру демократії та верховенства права є співавторами Закону “Про доступ до публічної інформації”, який…
Вибори
Чесні вибори за чіткими, зрозумілими та справедливими правилами – важлива частина демократії. В Україні кожні…
ЧЕСНО. Фільтруй суд!
ЧЕСНО. Фільтруй суд! – довгострокова кампанія громадського контролю, спрямована на активізацію суспільства задля очищення суддівських…
Архів
Правові потреби малого та середнього бізнесу в Україні
З листопада 2019 року до серпня 2020 року Центр демократії та верховенства права в партнерстві…
Архів
Рух ЧЕСНО
ЧЕСНО – це громадський рух, що має на меті стимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників…
Архів
Ініціатива 11
Ініціатива 11 – це  коаліція громадських організацій: Центр демократії та верховенства права, Всеукраїнська ліга правників проти…
Дивитись архів проектів