У 2016 році Інститут Медіа Права, заснований 1 лютого 2005 року, трансформувався у “Центр демократії та верховенства права” (CEDEM). За 11 років існування нам вдалося добитися низки досягнень за різними напрямами нашої діяльності, якими ми пишаємося. 

 

РОЗВИТОК ЗАКОНОДАВСТВА

Експерти Організації були співавторами таких чинних законів:

 

Наразі ми працюємо над поправками до виборчого законодавства у частині регулювання медіа, законопроектом про реформування державної та комунальної (роздержавлення) преси, а також розробкою інших медійних законопроектів та поправок: щодо регулювання електронних ЗМІ, преси, прозорості власності, реклами, інтернету тощо.

 

ВІДКРИТІСТЬ ВЛАДИ

Від початку свого існування, наша організація відстоювала відкритий доступ до інформації, яка перебуває в розпорядженні органів державної влади. Роки наполегливої роботи вилилися у прийнятті Закону України «Про доступ до публічної інформації», співавторами якого були юристи Організації, у 2011 році. Після цього Центр демократії та верховенства права почав активно працювати над імплементацією закону та забезпеченням реального доступу до інформації держави через стратегічні судові процеси, навчання адвокатів, суддів, журналістів та активістів, консультації та ін.

У 2014 році завдяки зусиллям організації звичайним громадянам був нарешті відкритий доступ до засідань Верховної Ради України. Після прийняття законодавчих правок, що юридично дозволили громадянам ходити на засідання українського парламенту, Центр (CEDEM) писав звернення і судився зі спікером Верховної Ради Олександром Турчиновим. В результаті останній врешті-решт прийняв відповідне розпорядження – і звичайні громадяни відтепер можуть потрапити на засідання Ради за допомогою однієї лише електронної заявки.

 

СИСТЕМНІ ЗМІНИ ЧЕРЕЗ СУДОВІ ПРОЦЕСИ

Звичайно, важливими є судові процеси, завдяки яким журналісти та активісти безоплатно отримують прямий захист своїх прав від порушень державою. Однак ще важливішими є стратегічні судові справи – тобто, такі справи, які впливають та саму систему та можуть привести до змін у державі.

Завдяки стратегічним судовим справам вдається забезпечити принципове відкриття інформації, яку незаконно втаємничує держава, включаючи фінансову. Так, через тривалі судові процеси, Центру демократії та верховенства права вдалося добитися опублікування на сайті Верховної Ради декларацій практично усіх народних депутатів. Депутати та урядовці зобов’язані самі публікувати свої декларації, відповідно до Законів України «Про доступ до публічної інформації» та «Про засади запобігання і протидії корупції», хоча вони цього не робили. Тим не менш, змусити їх зробити це вдалося через суди. 

Завдяки судовому позову проти Олександра Турчинова Центру вдалося вплинути на Верховну Раду України і відкрити звичайним громадянам доступ на засідання Верховної Ради.

 

МІЖНАРОДНА ЛІТНЯ ШКОЛА МЕДІА ПРАВА

З 2005 року Інститут Медіа Права провів 12 літніх шкіл з медіа права, 10 з яких були міжнародними.

В цілому, випускниками школи стали 282 юристи з 11 країн: України, Молдови, Грузії, Казахстану, Таджикистану, Білорусі, Вірменії, Азербайджану, Росії, Киргизстану, Польщі. Багато з них стали значними експертами галузі у своїх країнах та здійснюють позитивний вплив на свої середовища та суспільства.