100

ВЧИНКІВ

ВІДПОВІДАЛЬНИХ

ГРОМАДЯН

Бути українцем означає вміти нести відповідальність за свою країну —
а також за своє місто, свою вулицю чи власний дім.

У 2022 році Центр демократії та верховенства права разом з активними, креативними, небайдужими людьми створив список зі 100 відповідальних вчинків, які варто робити кожному відповідальному громадянину.


До роботи над цим проєктом ми залучили українців із 19 міст України (Львів, Луцьк, Івано-Франківськ, Чернівці, Дрогобич, Одеса, Херсон, Миколаїв, Дніпро, Сєвєродонецьк, Краматорськ, Харків, Чугуїв, Житомир, Острог, Полтава, Суми, Чернігів, Черкаси). 400 учасників та учасниць різного віку та професій під час фасилітованих сесій разом сформували цей список. Цей процес тривав 5 місяців.

Усі ідеї об’єднали в один спільний національний список із 9-ма категоріями: здоров’я, сім’я, громада, країна, планета, робота, безпека, соціум, розвиток. Відтак команда проєкту підбила підсумки та сформувала зведений перелік відповідальних вчинків. На фінальному етапі ми організували відкрите всеукраїнське онлайн-опитування,
яке тривало із 13 жовтня до 18 листопада.


Так і утворився фінальний список 100 вчинків відповідальних громадян.

Дбати про
своє фізичне
та психічне здоров'я


У правилах поведінки в літаку кажуть: спершу треба вдягнути кисневу маску на себе, а потім допомогти іншим. Для того, щоб допомагати своїй країні та спільноті, ми спочатку маємо подбати про себе.

Вчасно та регулярно проходити медичні обстеження


Завдяки медичній реформі слідкувати за своїм здоровʼям стало простіше. Тож не варто забувати про необхідність регулярно відвідувати свого сімейного лікаря, а також покладатись лише на доказову медицину.



Більше ходити пішки чи використовувати велосипед для пересування


Щоденна фізична активність дозволяє нам почуватись краще — зокрема це корисно для психічного здоровʼя. Особливо якщо це наш добровільний вибір.





Відмовитися
від шкідливих звичок


А також поставтесь свідомо
до того, що ви вживаєте або плануєте почати вживати. Адже безпечних доз алкоголю, як і нікотину, не існує.





Знати про
свої права та обов'язки як пацієнта


Це допоможе вам будувати кращу комунікацію з медичними працівниками і вбереже від потенційних негативних досвідів звернень до лікарів.



Пройти курси
з домедичної допомоги та базової реанімації 


Вміння надати першу допомогу означає можливість врятувати чиєсь життя, а також не розгубитись у надзвичайній ситуації. Ці навички є необхідними для всіх громадян України.



Я І ЗДОРОВ'Я

Обіймати дітей


Щоб вони знали, що батьківська любов — безумовна.

Дзвонити батькам


Зв'язок між батьками та дітьми важливий для психологічного та емоційного розвитку. Навіть коли діти стають дорослими, важливо намагатись зберегти цей звʼязок. Наприклад, перетворивши його на дорослу дружбу.



Бути прикладом для своєї дитини


Бути толерантним та в жодному разі не вдаватися до насильства. Це допомагає дітям відкривати для себе світ, а також створювати здорові стосунки з іншими людьми.









Регулярно цікавитись справами і самопочуттям близьких


Так ми допомагаємо відчувати близьким, що їхні емоції важливі для нас, що ми можемо допомогти їм знайти вихід зі складних ситуацій. Це також може зменшити почуття самотності та покращити настрій.









Навчати дітей бути людяними, самостійними, цілеспрямованими


Адже це допоможе дітям
у майбутньому стати успішнішими і щасливішими дорослими.



Проводити
багато часу разом
із дитиною та будувати довірливі стосунки


Діти відчувають себе важливими, коли батьки приділяють їм увагу.
Дитина має знати, що може розраховувати на своїх
батьків у будь-який момент, коли знадобиться допомога, порада або підтримка.



Спонукати батьків пройти медичне обстеження


Вчасні та регулярні обстеження дозволяють виявити проблеми зі здоровʼям на ранніх стадіях і, відповідно, збільшують шанси успішного лікування.

Доглядати своїх батьків: допомагати у повсякденних справах, піклуватися про їхнє здоров'я, навчати необхідних сучасних навичок 


Якщо ви покажете, як відправляти фотографії у месенджерах чи дивитись відео на ютубі, вся ваша родина може знайти нові теми для обговорення

Підтримувати дитину у бажанні розвиватися у будь-якій сфері, котра їй подобається


Допоможіть своїй дитині розкрити свої таланти та зацікавлення, адже саме так вона зможе вирости всебічно розвиненою особистістю.

Заохочувати дітей до живого спілкування, відвідування гуртків чи спортивних секцій


Адже нові соціальні звʼязки та досвіди, отримані офлайн, роблять життя дитини кращим.



Реагувати на булінг, сутички дітей на вулиці


Діти можуть не знати, як правильно реагувати на булінг і що цькування є неприйнятним. Завдання дорослих — активно втручатись у такі ситуації та ніколи не перекладати відповідальність на тих, кого цькують.



Навчати дітей соціального виховання, фінансової грамотності, сексуальної освіти


Це допоможе їм у майбутньому і зробить їх щасливішими дорослими.



Дослідити історію свого роду та зберігати її як цінну спадщину


Адже ми маємо знати, на чиїх плечах стоїмо і завдяки кому стали тими, ким є.

Я І сім'Я

Прибирати місця відпочинку після перебування на природі


Коли ми відпочиваємо на природі, то повинні пам'ятати про свою відповідальність і залишати ці місця такими, як були перед нашим приходом, чи ще краще — трішки чистішими.

Цінувати працю інших та спільне майно: не смітити, не пошкоджувати під'їзд, ліфт тощо


Це спільний дім, а не «нічия» територія. Ми всі несемо відповідальність за свій дім,  тож не перекладаймо її на сусідів.



Не палити листя
та сміття


Під час спалювання сміття утворюється шкідливий дим, який містить важкі метали, хімічні речовини та інші токсичні сполуки, що можуть завдати шкоди здоров'ю. Крім того, паління сміття спричиняє забруднення повітря та ґрунту, що негативно впливає на природу.







Прибирати територію біля свого будинку та стежити за чистотою під'їзду


Чистий та охайний під'їзд може допомогти підвищити якість життя мешканців, які будуть почуватися комфортніше та безпечніше у своєму домі. 











Створити петицію або проголосувати за одну з актуальних місцевих петицій


Петиції — це інструмент демократії, за допомогою якого люди можуть взяти безпосередню участь у вирішенні певних проблем. Ваша ініціатива може допомогти створити культуру залученості до важливих суспільних питань у громаді та спонукати однодумців проактивно ставитись до змін у своїй громаді.



Долучитися до організації та проведення корисних для громади заходів


Спільні активності допомагають формувати горизонтальні звʼязки всередині громади і роблять спільноту міцнішою.

Облаштувати клумбу чи висадити дерево


Зелені насадження покращують довкілля та здоров'я людей, а ще роблять життя людей комфортнішим та здоровішим.



Допомогти у підготовці скарги/запиту/звернення пенсіонеру чи людині, яка самостійно цього зробити не може


Це може мати значний вплив на їхнє життя та допомогти захистити їхні права, адже через обмежений доступ до ресурсів та знань не всі люди мають можливість легко та ефективно скористатися правовою системою.





Проголосувати
за проєкт громадського бюджету


Ці проєкти фінансують із місцевих бюджетів. Підтримка подібних проєктів — це не лише спосіб допомогти громаді стати кращою, створити щось власноруч, а також можливість впливати на те, як саме будуть витрачені гроші громади.









Ознайомитись із сайтом місцевої влади


Там можна знайти новини про доступні послуги та програми для громадян. Також там можна дізнатись, як і куди витрачають кошти місцевого бюджету, як підписати петицію або взяти участь у громадських обговореннях.













Взяти участь у толоці чи екологічній акції


Це сприяє відповідальнішому та стійкішому способу життя, допомагає краще зрозуміти вплив наших дій на довкілля та навколишній світ, а ще — знайомить із новими людьми, які поділяють спільні цінності.





Я І громада