Законодавством по дронах: як захистити свої дані та як оператору дрона не порушити право на приватність

June 27, 2022

Доставка їжі, засівання полів, відеозйомка, порятунок людей – лише частина з переліку, для чого використовуються дрони. Наприклад, за красиві відео пам’ятних моментів, як от весілля, завдячуємо невеличкому квадрокоптеру, який майже непомітно робить свою роботу. Сьогодні важко уявити, що були часи, коли дронів не існувало.

Та чи впевнені ми, що інформація про нас, яку зафільмував або зазнимкував дрон, буде захищеною та не використовуватиметься проти нас або ж з порушенням законодавства? 

Так само, як і розвиток інших технологій, які впливають на персональні дані, дрони дають рух правовій сфері. Нові технології не лише полегшують життя, а й накладають обов’язки щодо регулювання їх діяльності та захисту від порушень прав людей. Як колись масові зливи даних людей підштовхнули більшість країн розробляти нове законодавство про захист персональних даних, яке відповідало б викликам сьогодення, так і використання дронів проторує шлях для створення законодавства та правил співіснування, як людей, які потрапляють в “очі” дронів, так і операторів, які ними керують та які, в кінцевому результаті, отримають доступ до наших даних.  

В ЦЕДЕМ проаналізували вплив дронів на приватність, як захистити свої дані від дронів та як не порушити права людей, якщо ви володієте дроном.

Спершу про поняття

Щоб не плутатись, давайте розберемося в термінології, оскільки зазвичай ми оперуємо, як мінімум такими – дрон, безпілотний літальний апарат (БПЛА), безпілотне повітряне судно (БПС – термін використовується українським законодавством) та квадрокоптер (ще є мультикоптер, трикоптер, гексокоптер і т.д.). Початок вжитку терміну “дрон” прослідковується з 1935 року. Слово перекладається як трутень – чоловіча особина бджоли. Цей термін обрали американські розробники БПЛА у 1935 році, як аналогію до бджолиної поведінки. Але тоді для офіційного вжитку цей термін не використовували. БПЛА, БПС – те ж саме, що і дрон, водночас, цей терміни ми частіше зустрічаємо, наприклад, в законодавстві, в правилах та стандартах регулювання їх використання, а не у повсякденному вжитку. Квадрокоптер – це те, що ми найчастіше звикли бачити. Квадрокоптер – вид дрона, який вирізняється з-поміж інших чотирма гвинтами (які формують квадрат). Переважно саме з квадрокоптерів здійснюється відео, -фотозйомка (і не тільки) через встановлену або вбудовану камеру. 

Дрон – це безпілотний літальний апарат цивільного чи військового призначення, запрограмований на виконання завдань, що має одного або декількох операторів, які ним керують на відстані.

У аналітиці ми здебільшого використовуватимемо термін “дрон”. 

Право на приватність в епоху дронів

Пам’ятаєте захопливі види верхівок будівель Мангеттена в бойовиках 2000-х? Раніше такі зйомки здійснювались за допомогою гвинтокрила, але сьогодення подарувало кінематографу дещо більш дешеве та маневрене — дрон. Тоді, як використання гвинтокрила для фільмування коштує від $20-40 тис. за 10-годинну зйомку, вартість дрона варіюється від $4-13 тис. за день включно з командрою, спорядженням та страхуванням. 

Але чи заради цього створювалась ця технологія? Змушені засмутити, оскільки перші БПЛА створювались з ціллю знищення. Перший випадок використання бойового безпілотного апарату зафіксовано у 1849 році. Тоді місто Венеція атакували непілотованими повітряними кулями, які несли вибухові речовини. Це ще дуже віддалено від сучасного дрона, але назвемо це процесом зародження. Концепт дрона почали розробляти після Першої світової війни і саме для воєнних цілей. З часом дрони модернізували у зв’язку з розвитком технологій, і вони потрапили в цивільне використання, де знайшли своє застосування в багатьох сферах життя і, як результат, зачепили фундаментальне право людини на приватність.

Сьогодні існує безліч різновидів дронів та способів їх застосування. Вони стали незамінними в:

 • логістиці;
 • курєрських службах;
 • дослідженнях важкодоступних місць;
 • вимірювання популяції тварин;
 • заборі проб води;
 • картографуванні місцевості;
 • порятунку життів;
 • будівництві;
 • дослідженні екологічної ситуації;
 • сільському господарстві;
 • протидії браконьєрству; 
 • роботі поліції (дослідження місця злочину, пошук потерпілих, нагляд за натовпом);
 • пошуку вибухових речовин;
 • журналістиці;
 • сфері розваг;
 • спорті;
 • особистих цілях;
 • воєнній справі;
 • багатьох інших сферах.

Та в повсякденному житті ми часто стикаємось з дронами, які використовують на відкритій місцевості в особистих (наприклад, зйомка місцевості для особистого / домашнього використання) або ж комерційних цілях (наприклад, блогінг, який має на меті публікацію фото чи відео, реклама) і не завжди метою оператора дрону є фільмування конкретних людей та збирання їхніх персональних даних. Водночас, це не убезпечує людину від фотографування або фільмовання дроном. 

Проблема захисту своїх даних від дронів часто полягає в тому, що людина може не знати чи потрапила вона на фото чи відео, зняте дроном, в яких цілях ведеться фото, -відеозйомка, хто є оператором дрону, чи буде ця інформація десь опублікована, більше того, людина взагалі може не підозрювати про те, що її знімає дрон. Дрон легко збирає інформацію, зокрема й має можливість збирати великий обсяг даних. Дрон може залетіти на приватну територію для збору інформації, збирати наші чутливі дані (як от про стан здоров’я). 

Розвиток нових технологій тягне за собою необхідність розвитку правового регулювання їх використання, тож країни розробляють відповідне законодавство щодо використання цивільних дронів, державні та міжнародні інституції створюють правила та стандарти роботи з дронами, зокрема і щодо дотримання права на приватність. І хоча в Україні зараз немає комплексного закону, що регулює роботу дронів, Національною транспортною стратегією України на період до 2030 року передбачено розробити законодавство, що врегулює їх використання.

На сьогодні в Україні використання дронів регулюють:

Правила захисту права на персональні дані, зокрема і в частині їх збирання дронями, а також порядок отримання згоди на зйомку регулюються Законом України “Про захист персональних даних” та Цивільним кодексом України

Згода на фото-, відеозйомку з дрона

Відповідно до статті 307 Цивільного кодексу України людину можна зняти на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода має бути отримана до початку зйомки (це може бути письмова згода, усна або мовчазна). Мовчазна згода (презумпція згоди на зйомку) — згода припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру, людина бачила, що відбувається зйомка і не заборонила знімати її.

Ідеальна формула запиту на згоду — оператор дрона за можливості має чітко сформулювати усім, хто потрапить в “кадр” мету такої зйомки і отримати згоду або відмову (письмово чи усно).

Факт згоди на зйомку не означає, що її не можна “відкликати”. В будь-який момент людина може вимагати припинення публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя (особисте життя – широкий термін без чіткого визначення (Peck v. the United Kingdom 2003, але він охоплює: особисту ідентичність (персональні дані, фотографії); психологічну і фізичну цілісність).

Згоди немає, але фото / відео вже на руках: що робити?

Здійснюючи зйомку з дрона, на яку потрапляють люди, та з якої можна чітко вирізнити, наприклад, голос, риси обличчя, загалом ідентифікувати людину на відео / фото, — оператору дрона варто згадувати про Закон України “Про захист персональних даних”. Процес збору дроном такої інформації є обробкою персональних даних (будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення персональних даних, у тому числі з використанням інформаційних (автоматизованих) систем). Водночас чи застосовуватимуться до оператора дрона положення Закону — залежить від того, які дії він вчинить з відзнятим матеріалом. Якщо на відео / фото з дрону потрапили люди, яких можна роздивитися та ідентифікувати та які не надавали згоди на зйомку, але ви використовуєте матеріал лише для домашнього перегляду або ж маєте на меті видалити його, немає підстав переживати, що ви порушуєте право на приватність. 

Водночас, якщо ви опублікуєте відзнятий матеріал з людьми, які не надавали згоду на зйомку, та він стане доступним широкій аудиторії, ви фактично стаєте володільцем даних (фізична або юридична особа, яка визначає мету обробки персональних даних, встановлює склад цих даних та процедури їх обробки, якщо інше не визначено законом). В такому випадку ваші подальші дії щодо обробки даних підпадатимуть під вимоги закону “Про захист персональних даних”, окрім того, ви будете зобов’язані забезпечити захист персональних даних осіб, що є на відзнятому матеріалі та мінімізувати ризики для “героїв” вашої зйомки, які можуть виникнути у зв’язку з поширенням матеріалу. 

Пам’ятайте, що за недотримання встановленого порядку захисту даних, що призвело до незаконного доступу до них або порушення прав суб’єкта персональних даних, відповідно до  статті 188-39 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 1700 грн – 8500 грн. За повторне протягом року вчинення цього порушення (якщо особу було вже піддано адміністративному стягненню) — штраф від 17000 грн – 34000 грн.

За незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації, статтею 182 Кримінального кодексу України передбачено штраф від 8500 грн – 17000 грн, або виправні роботи на строк від 2 років, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі на строк до трьох років. Наприклад, ваш дрон залетів в повітряний простір приватної території і зафільмував без дозволу людину, зі стану якої можна визначити, що вона хворіє і, наприклад, навіть можна ідентифікувати хворобу. Ви оприлюднили цей запис в Ютюб. Таким чином ви оприлюднили конфіденційну інформацію про особу чим порушили вищезгадану норму Кримінального кодексу.

Політ дрона над приватною територією

Одразу виникає питання: чи можна збити дрон, якщо він літає над приватною територією. Спершу давайте розглянемо встановлені Правилами використання повітряного простору України та Тимчасовим порядку використання повітряного простору України переліки місць, над якими дронам літати офіційно заборонено: 

 • скупченням людей на відкритому просторі та над місцями щільної забудови;
 • біля злітно-посадкової смуги, а також пілотованих літаків;
 • державним кордоном;
 • урядовими об’єктами (можна за умови отримання дозволу повноважних органів).
 • дорогами державного значення 
 • центральними вулицями міст, селищ міського типу та сіл
 • залізними дорогами державного та регіонального значення
 • над та вздовж ліній електропередачі, продуктопроводів, крім випадків виконання польотів за узгодженням з власником об’єкту(перетин дозволений)
 • промисловими зонами, електростанціями, залізничними станціями, морськими портами, сховищами пального, нафти, газу, інших небезпечних речовин та рідин тощо, крім випадків виконання польотів за узгодженням з власником об’єкту;
 • місцями (районами) аварій та катастроф (крім задіяних в ліквідації їх наслідків та пошуково-рятувальних роботах);
 • установами виконання покарань та слідчими ізоляторами, крім випадків виконання польотів в інтересах адміністрацій зазначених установ та ізоляторів;
 • іншими важливими державними та потенційно небезпечними об’єктами, крім випадків виконання польотів за дозволом повноважних органів.

Також польоти не здійснюються у зонах поліцейських / антитерористичних / спеціальних операцій (крім задіяних в цих операціях) та зонах, визначених для забезпечення безпеки осіб, відносно яких здійснюється державна охорона.

Чинне законодавство не містить прямої заборони для польоту дрона над приватними територіями, водночас, якщо дрон здійснює фільмування / фотографування приватної території, її власник має право вимагати припинити таку зйомку та видалити відзняті матеріали. Оператор дрона має знаходитись на відстані не більше, ніж 500 м від дрона

Фізично пошкоджувати дрон, що літає над приватною територією, заборонено (хоча прецеденти є і не лише в Україні). Ми не радимо наслідувати приклад жителя штату Кентуккі США, який збив з рушниці дрон, що залетів на територію його приватного будинку та який, на його думку, фільмував доньку, яка відпочивала біля басейну. За українським законодавством, дрон є власністю особи, що ним володіє. Згідно статті 321  Цивільного кодексу України право власності непорушне і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. 

Якщо ви все ж вирішили запустити дрон над приватними будинками, майте на увазі, що деякі страхові компанії не покривають страхування польотів дронів, що літають над приватними будинками.

Формально, якщо дрон пролетів над приватним будинком і в кадр не потрапили люди або ж цих людей неможливо ідентифікувати з запису, порушення права на приватність не буде, але зверніть увагу, що згідно Тимчасового порядку використання повітряного простору України політ дрона виконується: 

 • не ближче 30 м від людини, що не пов’язана з таким польотом,
 • не ближче 50 м від груп людей до 12 осіб, які знаходяться поза межами приміщень, тварин, транспортних засобів, кораблів, човнів, об’єктів приватної власності;
 • не ближче 150 м від груп людей кількістю більше 12 осіб, які знаходяться поза межами приміщень, та від районів забудов багатоповерховими житловими будинками, а також над зазначеними групами та районами.

Чи врятує ваше право на приватність відстань на якій знаходиться дрон? Все залежатиме від можливості камери, розташованої на дроні, змінювати фокусну відстань та її роздільної здатності (чим вона вища, тим краще і детальніше вас буде видно).

Виклики сучасності штовхатимуть українське законодавство в сферах захисту персональних даних та регулювання використання дронів до стрімкого та якісного удосконалення. Однозначно, дрони збільшуватимуть свою присутність у повсякденному житті. Тому вкрай важливо бути обізнаними щодо меж, де закінчується необхідність отримати якісну картинку навколишнього середовища і починається вторгнення в право людини на приватність. 

Тож, якщо ви проти того, щоб вас фотографували або знімали на відео з дрону, ви можете зробити таке:

 • Зверніться в будь-який момент до оператора дрона, якщо є така можливість, та попросіть не знімати вас на фото чи відео. Ви маєте право дізнатися мету зйомки, а також дані особи / компанії, що здійснює зйомку з професійною (н-д, для блогу) / комерційною (н-д для реклами) метою.
 • Якщо ви все ж є на відзнятому матеріалі і вас можливо ідентифікувати, пам’ятайте, що ви маєте право доступу до своїх персональних даних. Якщо ви постфактум дізнались, що є на фото / відео, відзнятого з дрону і знаєте автора, ви маєте право звернутися до нього з вимогою надати інформацію про те, якими вашими персональними даними він володіє. Більше того, ви маєте право звернутися до оператора дрона з вимогою видалити фото / відео (частину відео) з вами.
 • Якщо попередні методи не були дієвими, звертайтеся до Уповноваженого за прав людини або суду за захистом свого права на приватність.

Якщо ви володієте дроном, рекомендуємо вживати наступні заходи аби не порушувати право на приватність:

 • Якщо ви все ж збираєтесь опублікувати фото / відео, на яких містяться дані інших осіб, отримані без їх згоди, розмийте зображення, що можуть призвести до ідентифікації особи (н-д, обличчя, місце проживання особи тощо). 
 • Якщо дозвіл на зйомку отримати неможливо, зведіть до мінімуму присутність людей та об’єктів, які дозволяють їх ідентифікувати.
 • Потурбуйтесь про безпеку вашого дрону. Впровадьте безпечні протоколи зв’язку, які запобігатимуть перехопленню відзнятої дроном інформації та керування дроном.
 • Якщо ви здійснюєте зйомку з дрону в людних місць, знімайте з відстані, яка унеможливить ідентифікацію людей.
 • Попереджуйте заздалегідь людей про те, що буде здійснювати зйомка дроном.
 • У разі, якщо до вас звернулась людина з проханням не знімати її, або з проханням видалити відзнятий матеріал, де вона зображення, виконайте ці прохання, оскільки вони мають законні підґрунтя, які ми описували вище.
 • Якщо ви збираєтесь використовувати дрон за кордоном, дізнайтесь правила їх використання в країні, в якій здійснюватимете зйомку.
 • Поважайте право людей на приватність.

Окрім того, рекомендуємо ознайомитись з Роз’ясненням Уповноваженого ВРУ з прав людини “Мобільні відеокамери як частини безпілотних літальних апаратів (дронів): що варто знати кожному, щоб не порушити право на приватність?”. Ось деякі з них:

 • Подумайте чи необхідна присутність людей на фото або відео, якщо зйомка відбувається без їхньої згоди. Знімайте таким чином, аби не було змоги розпізнати людей на відео.
 • Вважайте на місцевість, де відбувається зйомка. Оцініть заздалегідь чи дрон може порушити приватність людей, зокрема розумійте, що на приватних територіях люди не очікують, що їх зніматимуть. Плануйте маршрут дронів заздалегідь аби розуміти де можуть знаходитись приватні сектори аби уникнути навіть випадкової зйомки приватного життя людей.
 • Якщо на фото / відео містяться персональні дані людей, забезпечте безпеку файлів та носіїв, на яких вони зберігатимуться. Якщо немає потреби у збереженні таких файлів, видаліть їх.
 • Оцінюйте чи містять матеріали, які ви збираєтесь опублікувати, деталі приватного життя осіб, яких ви сфотографували / зафільмували. Якщо ви не отримували згоди на зйомку від таких осіб, не публікуйте матеріали.