Правові потреби малого та середнього бізнесу в Україні

З листопада 2019 року до серпня 2020 року Центр демократії та верховенства права в партнерстві з Гаазьким інститутом інновацій у праві (HiiL) у межах Проєкту ЄС «Право-Justice» за фінансової підтримки Європейського Союзу реалізовував проєкт «Дослідження правових потреб малого та середнього бізнесу в Україні». Для реалізації проєкту дослідницька агенція «Info Sapiens» провела два етапи дослідження.

На першому (якісному) етапі було проведено 24 глибинних інтерв’ю з представниками малого і середнього бізнесу (МСБ), які протягом останніх двох років мали проблеми правового характеру. На другому (кількісному) етапі за допомогою телефону проанкетували 815 представників МСБ на основі опитувальника, підготовленого за результатами глибинних інтерв’ю.  

Серед груп проблем перше місце за поширенням посіла група «Спори з діловими партнерами і клієнтами» під час обох етапів дослідження. У той же час підприємці виділили проблеми з нерухомістю, рейдерством та спори з податковими органами як найбільш серйозні за ступенем негативного впливу на бізнес.

Окрім зазначених проблем, під час обох етапів було виявлено надзвичайно низький рівень виконання рішень, прийнятих за результатами вирішення проблеми. Майже половина (49%) респондентів відзначили, що рішення за результатами розгляду проблеми не було реалізоване, а ще 12% вказали, що рішення було реалізоване незначною мірою. Окрім того, оцінюючи розмір збитків, які вдалося відшкодувати за результатами вирішення проблеми, 72 % респондентів вказали, що збитки не вдалося відшкодувати або дуже малою мірою. Таким чином, це свідчить про величезну проблему із виконанням будь-яких рішень в Україні і неможливість у переважній більшості випадків відновити права потерпілої сторони.

З усіма результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням

Інші проекти напряму "Верховенство права"

Доступ до інформації
Експерти Центру демократії та верховенства права є співавторами Закону “Про доступ до публічної інформації”, який…
Вибори
Чесні вибори за чіткими, зрозумілими та справедливими правилами – важлива частина демократії. В Україні кожні…
ЧЕСНО. Фільтруй суд!
ЧЕСНО. Фільтруй суд! – довгострокова кампанія громадського контролю, спрямована на активізацію суспільства задля очищення суддівських…
Архів
Рух ЧЕСНО
ЧЕСНО – це громадський рух, що має на меті стимулювати прозорість, підзвітність та відкритість представників…
Архів
Ініціатива 11
Ініціатива 11 – це  коаліція громадських організацій: Центр демократії та верховенства права, Всеукраїнська ліга правників проти…
Архів
Відкритий парламент
«Відкритий Парламент» – міжнародна ініціатива, яка координується відповідною робочою групою з питань законотворчої відкритості, що…
Дивитись архів проектів