21 березня 2014 набули чинності нещодавно прийняті зміни до Закону України «Про вибори Президента України», які містять детальні положення про теледебати кандидатів, які ми вважаємо недосконалими з точки зору роботи ЗМІ.
Відповідно до Закону, положення про проведення теледебатів між кандидатами за рахунок державного бюджету у разі повторного голосування, тобто перед другим туром, залишилось із попередньої версії Закону (стаття 62 (п. 1)). Теле- та радіоорганізації можуть проводити теледебати також перед першим туром голосування, однак це можливо лише на платній основі – за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України та у вигляді циклу телепередач. На практиці це означає, що українські аудіовізуальні медіа позбавлені можливості виробляти власні програми з дебатами між кандидатами без передбаченої за це оплати.
Більш того, телерадіоорганізація може створити лише один цикл таких передач під час виборчого процесу. Такий цикл передач може транслюватися виключно в прямому ефірі (стаття 62 (п. 6)).
Як передбачено законом, в одній передачі циклу теледебатіводночасно можуть брати участь не більше двох кандидатів на пост Президента України, у той час як кількість передач у одному циклі теледебатівмає бути такою, щоб забезпечити кожному з кандидатів на пост Президента України можливість участі в них не більше одного разу (стаття 62, пп. 9 і 12)). Фактично це означає, що теледебати з непарним числом кандидатів неможливі.
На нашу думку, ці правила є обмежувальними та досить обтяжливими для ЗМІ у разі організації ними дебатів згідно із вказаними умовами.
Таким чином, ми вважаємо, що змінений закон залишається недосконалим і потребує подальшого доопрацювання.
Тож наразі ЗМІ на практиці можуть проводити свого роду дискусії серед кандидатів, які є досить очікуваними для українського суспільства, без називання їх “теледебатами”. Крім того, такі засоби масової інформації як Hromadske TV формально не вважаються електронними (аудіовізуальними) засобами масової інформації у значенні, передбаченому національним законодавством, а тому вищезазначені обмеження не поширюються на нього та інших Інтернет-мовників.