Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) – аналітично-адвокаційний центр, що працює в громадському секторі України з 2005 року, спрямовуючи свої зусилля на розвиток незалежних медіа, громадянського суспільства та побудову правової держави в Україні.

Наша місія – сприяти розвитку суспільства активних та відповідальних громадян.

У сучасній Україні рівень активізму є високим, але таким самим має бути і рівень відповідальності. Саме тому акцент на відповідальність є найважливішим у нашій діяльності. 

Нашими цінностями є відповідальність, проактивність, результативність та незаангажованість. Ми не чекаємо, а самі актуалізуємо важливі проблеми у суспільстві, беремо на себе відповідальність розробити план їхнього вирішення, проадвокатувати його та досягти результату. Ми працюємо на результат, а не заради процесу. Ми незаангажовані – ні бізнес, ні політичні партії не визначають наші завдання і напрями.

Втілюючи свою місію та керуючись цінностями, ми зосередили свою роботу у трьох напрямах: верховенство права, незалежні медіа та громадянське суспільство.

З цією метою ми розробляємо та адвокатуємо якісне законодавство, захищаємо свободу слова, надаємо незаангажовану правову експертизу та консультуємо журналістів, реалізуємо освітні програми для різних аудиторій, підтримуємо та розвиваємо громадські ініціативи, зміцнюємо організаційну спроможність організацій громадянського суспільства, інформуємо громадян про їхні права та обов’язки під час війни, працюємо над впровадженням підзвітності влади та утвердженням верховенства права. 

ЦЕДЕМ співпрацює з Meta щодо низки питань – як блокування акаунтів за мову ворожнечі, так і інших. Від початку повномасштабного вторгнення наші юристи допомагають повернути заблокований контент й особисті профілі блогерам, лідерам думок, політикам та іншим користувачам, якщо їхній акаунт був зламаний чи заблокований помилково.

Ми вчимо громадян подавати запити на доступ до публічної інформації, однак не підтримуємо тих, хто бездумно запитує тисячі сторінок лише щоб створити перешкоди роботі органів влади. Бути відповідальним громадянином – це дбати про власну інформаційну гігієну, перевіряти інформацію перед поширенням у соцмережах, читати перевірені ресурси. Серед іншого, бути відповідальним – це також бути водієм та пасажиром, який турбується про свою безпеку і безпеку інших. 

Всі ми – частина суспільства і від нас залежить, яким воно є. Ми працюємо, щоб впливати на те, яким воно буде. Суспільство активних і відповідальних громадян означає, що громадяни мають бути активними, та разом з цим усвідомлювати свою відповідальність. 

До 2016 року ЦЕДЕМ мав назву Інститут Медіа Права. Про трансформацію з Інституту Медіа Права в Центр демократії та верховенства права можна подивитись у відео тут.