Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович, беручи до уваги нинішню кризу навколо ситуації в Україні та загрози для медіа діяльності, оприлюднила заяву в якій відзначила існування тісного зв’язку між пропагандою та погіршенням свободи ЗМІ, що призводить до розпалювання конфліктів та їх подальшої ескалації.
У зв’язку з цим, Дуня Міятович висловила рекомендації щодо недопущення обмежень свободи вираження поглядів і закликала держави:
– Припинити маніпуляції засобами масової інформації, інформаційні та психологічні війни;
– Забезпечити плюралізм та свободу ЗМІ як головну протидію пропаганді;
– Утриматись від введення нових обмежень – чинних законів має бути достатньо для протидії «екстремальній» пропаганді;
– Вживати заходи для підвищення медіа-грамотності громадян з тим, щоб вони були здатні приймати усвідомлені рішення.
– Перетворити державні ЗМІ в реальних суспільних мовників або здійснити їх приватизацію, оскільки саме державні медіа на сьогодні є головними провідниками пропаганди та несуть найбільшу загрозу для миру та безпеки.
В Заяві також йдеться про те, що для попередження поширення перекрученої, упередженої інформації мають застосовуватись існуючі інструменти регулювання контенту ЗМІ. «До них належать: правила про дотримання балансу думок, точності; незалежність медіа регуляторів; важливість суспільного мовлення, що виконує особливу місію відображати всі точки зору в суспільстві; чітке розмежування між фактами та їх оцінкою в сфері журналістики; прозорість медіа власності і т.д.».
При цьому, Дуня Міятович також зазначає, що: «Якщо пропаганда стосується підбурення до ненависті і насильства, відповідні співрозмірні заходи можуть застосовуватись згідно з існуючими міжнародними та національними актами в сфері прав людини…»
Повний текст заяви доступний на офіційному сайті ОБСЄ англійською та російською мовами.