Олена Спесивцева
Юристка напряму “Незалежні медіа” ЦЕДЕМ
Наше життя поступово перемістилось в онлайн. Соціальні мережі, в тому числі Facebook, зберігають величезну кількість даних про нас та наших близьких – імена, фото, дату народження, листування, телефони, дописи тощо. Зберігаются ці дані і за життя, і після смерті людини. І якщо за життя людина може відносно контролювати процес використання та розповсюдження даних, то питанням, що з ними відбувається після смерті людини, мало хто задається.
У консультації Центру демократії та верховенства права ми розповімо про спадкування акаунту в Facebook, навіщо обирати спадкоємця, які права він має та про те, що відбувається з акаунтом, якщо ним ніхто не опікується.
Навіщо взагалі щось робити з Facebook-акаунтом?
Лише уявіть, майже 16 мільйонів українців зареєстровані в Facebook. Тож Facebook – це повноцінна база даних про всіх нас. Якоюсь мірою ми можемо її контролювати, щось видаляти, щось редагувати. Але що може статися, коли людина помирає, її сторінка зберігається, і ніхто з близьких нею не опікується?
- Використання персональних даних
З юридичної точки зору дані померлої особи не є персональними даними. Персональні дані – це відомості про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Цивільний кодекс України говорить, що людина як учасник цивільних відносин вважається фізичною особою, а цивільна правоздатність фізичної особи припиняється в момент її біологічної смерті.
Отже, якщо ми говоримо про померлу особу, то не може йтися про її персональні дані. Втім, не варто забувати про персональні дані її близьких родичів чи друзів. Якщо акаунтом належним чином не опікуватися, зловмисники можуть використати його і отримати доступ до особистої інформації про родину та друзів, їхні адреси, номери телефонів, електронну пошту тощо.
- Спам, шахрайство, російська дезінформація
Останнє, що хотілося б почути про сторінку померлого родича – що з неї надсилають повідомлення з проханням “відправити гроші на лікування” або розсилають спам, рекламу, дезінформацію (зокрема російську про контрнаступ та перебіг війни). Тому дуже важливо захистити померлого та пам’ять про нього і не дати можливості шахраям зробити з акаунту засіб заробляння грошей.
- Питання етики
Опікуватися акаунтом померлого в соціальних мережах варто не тільки через ймовірне шахрайство. З переміщенням в онлайн почали виникати розмови і про етикет смерті в онлайн-світі. Все ж сторінка в Facebook колись була для померлого засобом комунікації та збереження спогадів, висловленням думок та почуттів, таким собі щоденником.
Трохи про цифрову спадщину
Ми знаємо про те, що до складу спадщини можуть увійти, наприклад, машина, квартира, кошти або це все разом. Але у 21 столітті почали дискутувати також і про цифрову спадщину. І це не лише профіль в соцмережі. Є ще дані про електронні гаманці, куплену музику, фільми, паролі.
З нерухомістю та іншими речами все відносно зрозуміло – ми можемо звернутися до заповіту або до закону. Та питання цифрової спадщини практично не врегульоване.
В українському законодавстві такого визначення поки що немає. Але є приклад США, де розробили Закон про довірчий доступ до цифрових активів (the Fiduciary Access to Digital Assets Act). Він гарантує право фізичним особам передавати цифрові активи у спадок так само, як будинок чи інше майно. У розумінні закону, “цифрові активи” можуть включати в себе інформацію, що зберігається в облікових записах електронної пошти, соціальних мереж, облікових записах PayPal тощо.
В інших країнах подібні питання вирішують суди. Наприклад, Верховний суд в Німеччині прийняв рішення щодо надання батькам доступу до Facebook акаунту доньки, яка трагічно померла. Батьки вважали, що листування доньки допоможе зрозуміти: це було самогубство або нещасний випадок? І хоча спочатку суди відмовляли батькам, Верховний суд став на їхній бік і сказав, що батьки успадкували права і обов’язки доньки за договором з Facebook.
Тепер час перейти до більш практичних питань та з’ясувати…
Як Facebook пропонує вирішити долю акаунту після того, як власника не стане?
Вчені Оксфордського університету провели дослідження і визначили, що до 2069 року мертвих у Facebook може стати більше, ніж живих. До кінця століття кількість померлих користувачів може сягнути щонайменше 1,4 мільярда, а потенційно – 4,9 мільярда. Платформа зберігає людину в цифровій формі, її думки, спогади та фото. І з цим акаунтом нічого не відбувається. Він лиш наражається на ризики, зазначені вище. Щоб мінімізувати настання цих наслідків Facebook пропонує декілька альтернатив.
Варіант 1. Обрати спадкоємця в Facebook за життя
Спадкоємець в Facebook – це обрана людина, яка буде відповідати за акаунт померлого у разі його увіковічення.
Спадкоємці зможуть:
- приймати запити дружби від імені увіковіченого профілю;
- створити закріплений допис для профілю померлого (наприклад, поширити прощальне повідомлення або надати інформацію про церемонію прощання);
- переглядати дописи;
- вирішувати, хто може бачити й публікувати пам’ятні дописи, якщо в увіковіченому профілі це передбачено;
- видаляти пам’ятні дописи;
- змінювати налаштування відображення дописів, у яких позначено спадкоємця;
- видаляти позначки в дописах, опублікованих іншими користувачами;
- якщо спадкоємця додала сама людина за життя, то він зможе відповідати на запити дружби (наприклад, від старих друзів або членів родини, які не були раніше зареєстровані на Facebook);
- оновлювати основну світлину й обкладинку;
- подати запит на видалення облікового запису.
- вимкнути вимогу перевіряти дописи й позначки, перш ніж вони з’являтимуться в розділі пам’ятних дописів.
Але входити в увіковічений обліковий запис, видаляти або редагувати старі дописи, читати повідомлення, видаляти друзів спадкоємці не зможуть. Втім, Facebook говорить про те, що у майбутньому він може надати спадкоємцям більше повноважень.
Важливо: створити обліковий запис в Facebook можна з 13 років. А спадкоємця може вибрати тільки людина, якій вже виповнилося 18 років.
Спадкоємця можна додати, змінити або видалити в будь-який час. Як саме?
Крок 1. В основному профілі Facebook натиснути на основну світлину вгорі справа, вибрати “Налаштування та конфіденційність” – “Налаштування”.
Скріншот з фрагментом налаштувань Facebook: https://www.facebook.com/
Крок 2. Перейти в розділ “Центр облікових записів” (віконечко зліва) – обрати “Особиста інформація” – “Керування обліковим записом”.
Скріншот з фрагментом налаштувань Facebook: https://www.facebook.com/
Крок 3. Вибрати опцію “Увіковічення” та основний обліковий запис.
Скріншот з фрагментом налаштувань Facebook: https://www.facebook.com/
Крок 4. Обрати опцію “Увіковічений обліковий запис”. Після чого зазначити посилання на профіль спадкоємця. Також можна вирішити, чи надати спадкоємцю право завантажувати дані зі сторінки (дописи, світлини, відео та розділ “Про себе” у профілі, які раніше могли бути недоступні спадкоємцю) або ні.
Скріншот з фрагментом налаштувань Facebook: https://www.facebook.com/
Варіант 2. Увіковічення акаунту
Увіковічені профілі – це збережений профіль померлої людини, де її друзі та рідні ділитися своїми спогадами про померлого. Увіковічення може відбутися за вибором людини за її життя, як описано в Варіанті 1. Тобто, людина обирає увіковічення акаунту та спадкоємця, який зможе в певній мірі керувати цим акаунтом.
Але якщо цього не зробили, то після смерті людини запит на увіковічення може зробити будь-хто. Для цього варто лиш заповнити спеціальну форму-запит. У запиті треба вказати хто помер (посилання на акаунт), надати документ, який підтверджує смерть людини (свідоцтво, некролог тощо) та електронну адресу людини, яка подає запит.
Скріншот з фрагментом сторінки для надсилання запитів: https://www.facebook.com/
Водночас, Facebook чітко окреслює умови існування такого увіковіченого акаунту:
- Обліковий запис переходить в спеціальний увіковічений стан за формою-запитом, тільки якщо померлий за життя не обрав опцію видалення своєї сторінки після смерті. Якщо ж власник акаунта попросив назавжди видалити його акаунт після своєї смерті, Facebook видалить акаунт, як тільки отримає повідомлення про смерть;
- Якщо запит подає не член сім’ї або близький друг, то рекомендується попередньо зв’язатися з родиною померлого;
- Після увіковічення акаунт буде видимим у Facebook, але єдиною особою, яка зможе керувати увіковіченим акаунтом, буде спадковий контакт, якщо такий був обраний померлим власником;
- Якщо власник акаунта не вибрав спадкоємця, то ніхто не зможе активно керувати акаунтом після запиту на увіковічення.
- Поруч з іменем померлого користувача в його профілі буде відображатися словосполучення “Світла пам’ять”;
- На стіні друзі матимуть змогу ділитися спогадами про померлого, переглядати дописи, які були розміщені раніше;
- Увіковічені профілі не відображаються в розділі “Люди, яких ви можете знати”, оголошеннях або нагадуваннях про дні народження.
- В обліковий запис увіковіченого профілю ніхто не має права входити. Це гарантує безпеку акаунту та даних в ньому.
Варіант 3. Видалити акаунт
Увіковічення акаунту – не єдиний варіант вирішення питання. Сторінку також можна видалити. Такий вибір щодо свого акаунту людина може зробити ще за життя. Для цього необхідно виконати крок 1-3, які зазначені вище для обрання спадкоємця у Варіанті 1, а кроком 4 обрати опцію “Видалити після смерті”. Як тільки Facebook отримує інформацію про смерть людини, то одразу ж видаляє її профіль.
Запит про видалення акаунту також може подати член родини. Для цього потрібно надати документи, які підтверджують, що людина є близьким родичем або виконавцем заповіту власника акаунту. Це може бути довіреність, свідоцтво про народження, заповіт тощо. Якщо ж померлий призначив за життя спадкоємця в Facebook, то видалити акаунт зможе лише він.
Скріншот з фрагментом сторінки для надсилання запитів: https://www.facebook.com/
Також Facebook пропонує друзям та родичам померлого створити групу, щоб обмінюватися спогадами про близьку людину.
* * *
Звісно, одразу після того, як людина помирає, вирішення долі її акаунту в Facebook – не те питання, яке стоїть першим серед інших. Але 21 століття вимагає від нас вчасної оцінки ризиків, оскільки Facebook не може самостійно деактивувати акаунт померлого. Тому платформа дає варіанти – видалити або увіковічити. Цілком імовірно, що з розвитком соціальних мереж скоро доля акаунту в соцмережі після смерті його власника буде вирішуватися на рівні законів. Поки питання залишається тільки у віданні платформ, а близькі родичі та друзі повинні використати запропоновані варіанти та подбати про акаунт померлого і дані в ньому.