ЮНЕСКО офіційно відкрила Міжнародний рік квантової науки та технологій – 2025

February 10, 2025

4-5 лютого 2025 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі відбулося офіційне відкриття Міжнародного року квантової науки та технологій (International Year of Quantum Science and Technology, IYQ). Захід об’єднав науковців, експертів, представників індустрії та урядових організацій для обговорення найкращих практик у галузі освіти, досліджень та промислового застосування квантових наук. Учасники підкреслили ключову роль квантових технологій у побудові стійкого та безпечного майбутнього для всього людства.

 

Ініціатива визнати 2025 рік “Міжнародним роком квантової науки і технологій” під егідою ЮНЕСКО містилася у відповідній резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй від 7 червня 2024 року. Відповідно до резолюції, ця всесвітня ініціатива, що триватиме протягом року, буде “відзначатися заходами на всіх рівнях, спрямованими на підвищення обізнаності громадськості про важливість квантової науки та її застосувань”.

 

Квантові технології: майбутнє, що вже настало

 

Квантові технології – це сукупність підходів, інструментів і розробок, що використовують властивості квантової фізики. Вони охоплюють широкий спектр наукових дисциплін, від фізики та хімії до біології та інформаційних технологій.

Завдяки дослідженням у цій галузі ми краще розуміємо як найдрібніші частинки матерії, так і структуру Всесвіту. Зокрема, йдеться про особливу поведінку частинок на субатомному рівні. Так, у звичайному (класичному) світі ми спостерігаємо, що речі або “вмикаються”, або “вимикаються”, або перебувають у якомусь одному місці в певний момент часу. Натомість на квантовому рівні частинки поводяться значно складніше: вони можуть перебувати у кількох станах одночасно, а з’єднані “квантові” об’єкти продовжують взаємодіяти, навіть якщо вони розташовані на великій відстані одне від одного.

Одним із прикладів квантових технологій є квантові комп’ютери. Це машини, які замість класичних бітів (0 або 1, як у звичайних компʼютерах) використовують квантові біти (кубіти). Кубіт може одночасно бути і 0, і 1 (так звана “квантова суперпозиція”). Це теоретично дозволяє квантовому комп’ютеру виконувати певні обчислення набагато швидше, ніж звичному для нас комп’ютеру.

Квантові науки і технології знаходяться в центрі найвизначніших інновацій XXI століття. Вони здатні забезпечити прорив у галузі охорони здоров’я, боротьби зі зміною клімату, розвитку екологічного моніторингу та створення безпечніших комунікаційних систем.

Глобальний прогрес через квантову науку

ЮНЕСКО, як провідна організація з розвитку фундаментальних наук, прагне підвищити обізнаність про визначальну роль квантової науки у досягненні Цілей сталого розвитку (Sustainable Development Goals) та підвищенні рівня життя – особливо в країнах, що розвиваються. Особливий акцент робиться на подоланні “квантового розриву” між країнами Глобальної Півночі та Півдня. Це передбачає створення рівних можливостей для досліджень, інновацій та освіти, особливо для молоді та жінок у країнах, що розвиваються. Ці та інші активності будуть розгортатися, зокрема, у межах міжнародного року квантової науки і технологій.

Будь-хто і будь-де може долучитися до ініціативи і зробити свій внесок у підвищення обізнаності про квантову науку. Ви можете самі почитати більше про квантову науку і технологію, допомогти іншим дізнатися про цю сферу, взяти участь у заходах ЮНЕСКО чи інших організацій, або й самостійно організувати такий захід. Більше інформації про ініціативу та можливості доєднатися до міжнародного року квантової науки і технологій – за посиланням.