March 21, 2025
Соцмережі стали місцем, де швидко поширюється дезінформація. Користувачі не завжди можуть її ідентифікувати, бо заходять у Facebook, Instagram чи Tiktok зовсім з іншою метою.
Тож розповідаємо, як може поширюватись маніпулятивний контент:
- Через дописи справжніх користувачів, які вірять у те, що пишуть або ж можуть отримувати певні компенсації за те, що поширюють такі дописи на свою аудиторію. Це стосується як суспільно-політичних блогерів, так і лайфстайлових.
- Через дописи користувачів із фальшивих акаунтів. Так, підроблені сторінки створюють для того, щоб зробити вкид певного тексту, відео чи зображення, а тоді максимально його поширити на справжніх користувачів.
- Через групи. Такі групи зазвичай обʼєднують користувачів за певною ознакою: місцем проживання, релігійними вподобаннями, хобі, професією, кольором волосся, навчальним закладом, віком дітей тощо. У таких групах здебільшого обговорюють одну тему, тому довіра до контенту, що поширюється, вища. Також у соціальних мережах часто створюють патріотичні групи, які ведуться українською мовою, мають велику кількість проукраїнських дописів, проте модеруються із РФ, Вірменії, Індонезії тощо. У таких групах вкид маніпулятивного контенту відбувається між якісними дописами.
- Через коментарі під дописами. Такі коментарі залишають як зі справжніх, так і з підроблених акаунтів. Мета таких коментарів може бути різна: поширити неправдиву інформацію, втягнути справжніх користувачів у дискусію, протестувати певні меседжі, які стануть частиною ширшої дезінформаційної кампанії тощо.
Як захистити себе у соціальних мережах від такого контенту?
- Перевірити список друзів: видалити тих, кого ви не знаєте.
- Перевірити акаунти, на які ви підписані: що ви знаєте про цих користувачів, який контент вони поширюють, чи є там дописи з ознаками прихованої реклами, надто емоційні дописи, що, наприклад, поляризують українське суспільство.
- Перевірити підписки на групи та участь у групових чатах: чи знаєте ви, хто створив цю групу, звідки вона модерується, чому ви лайкаєте той чи інший контент, хто пише у груповий чат, чи є в чаті/групі повідомлення, які не стосуються заявленої тематики.
- Не вступати в дискусії з користувачами, які поширюють маніпуляції, памʼятати, що не всі акаунти у соцмережах справжні, значна частина – підроблені, які використовують для того, щоб поширювати неправду та маніпулювати суспільною думкою.
- Обовʼязково скаржтеся на акаунти, які поширюють побрехеньки, неправдиві факти, маніпулятивні відео чи видають згенеровані світлини за справжні, щоб викликати якомога більше емоцій.
Цей матеріал опубліковано в межах проєкту «Медіа- та інформаційна грамотність у воєнний час: будуємо інформаційну стійкість», який реалізується Центром демократії та верховенства права спільно з Національним проєктом медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та стратегічних комунікацій України у партнерстві із ЮНЕСКО (https://www.facebook.com/UNESCOinUkraine) та за підтримки Японії (https://www.facebook.com/embassyofjapaninukraine).