Ведучого радіо «Рокс» звільнили і хочуть засудити за ненормативну лексику в ефірі

May 16, 2008
У ході позапланової перевірки Національною радою з питань телебачення та радіомовлення радіо «Рокс» (ПП Фірма «Лямін») 16 лютого 2008 року в передачі «Монохромний звук» з 18:20 до 18:55 було зафіксовано п’ять випадків використання ненормативної лексики з боку ведучого. Про це повідомляється в офіційних результатах позапланової перевірки Нацрадою радіо «Рокс».
 
Цей випадок підтверджено в пояснювальній записці генерального директора радіостанції Наталії Бережної: «16.02.08 у програмі «Монохромний звук», яка виходить з ефірної студії на живо”ведучий дозволив собі використання ненормативної лексики. Цей винятково жахливий випадок був ретельно розібраний на зборах працівників студії і офісу. Програма знята з ефіру. Ведучого звільнено».
 
У коментарях «ТК» пані Бережна зазначила: «Я його звільнила та подала до суду. Чекатиму розгляду судової справи. У позові йдеться про те, що він образив слухачів». Гендиректор радіо «Рокс» стверджує, що за 16 років роботи радіостанції такого ніколи не було, навіть із дзвінками слухачів.
 
Водночас сам екс-ведучий «Монохромного звуку», який вів програму під псевдонімом Чай, не впевнений, що судовий позов проти нього існує. «ТК» він розповів, що рішення про закриття програми було прийняте раніше перевірки: «Програму закрили із зовсім інших причин, доволі дивних – погана поведінка поза ефіром”. На той день, коли вона востаннє виходила (16 лютого, – «ТК»), за 5 хвилин до початку другої години ефіру нам було сказано, що це останній випуск». Конкретних обставин випадку вживання ненормативної лексики ведучий не пам’ятає: «По-перше, це було давно. По-друге, після того, як мені й гостям програми повідомили, що це останній ефір, можливо, були певні емоції».
 
Також пан Чай зазначає, що офіційного звільнення не було, оскільки не існувало офіційної трудової угоди. «Я був ведучим на «Рокс», але ніколи там не був оформлений, тому й звільнити мене не могли. Я працював два роки на чистому ентузіазмі», – пояснює молодий чоловік.  
 
Автор програми «Рок-солянка» на радіо «Рокс» Михайло Ніколаєв підтвердив «ТК», що взимку була закрита програма «Монохромний звук», а директор Наталія Бережна провела загальні збори ведучих, де закликала співробітників не лаятися в ефірі. «Вона попросила не робити цього», – зауважив Михайло.
 
Юрист Інституту медіа права Ігор Розкладай каже, що директор радіостанції не могла подавати позов «за образу слухачів»: «Поняття образи (як і наклепу) зникло із законодавства в 2001 році, у зв’язку з прийняттям нового кримінального кодексу.  З того часу ми маємо підставу для захисту – захист честі й гідності фізичної особи та захист ділової репутації фізичної і юридичної особи. Подати до суд через образу слухачів директор не може. По-перше, немає статті «образа», по-друге, слухачі її на це скоріш за все не уповноважили. Єдине, що вона може зробити – це подати на захист ділової репутації, яка могла бути спаплюжена тим, що диктор вживав нецензурну лайку і це призвело до скарг, позовів чи втрати рейтингу. Але це все, звісно, треба довести».
 
Водночас в офіційних результатах перевірки Нацрадою зазначено, що вживання ненормативної лексики в ефірі – це порушення закону «Про телебачення і радіомовлення», зокрема ст. 6 (ч. 2 абз. 6) та ст. 62 щодо заборони трансляції програм, які можуть зашкодити фізичному, психічному чи моральному розвитку неповнолітніх, та вимоги дотримання законодавства про захист суспільної моралі. За результатами позапланової перевірки в ході виявлених порушень (зокрема, ряд порушень ліцензійних умов та закону «Про телебачення і радіомовлення») Нацрада винесла радіо «Рокс» попередження.