Як зареєструвати авторське право під час дії воєнного стану

September 1, 2022

Центр демократії та верховенства права раніше вже консультував як зареєструвати авторське право, однак така інформація потребує суттєвого оновлення у зв’язку із запровадженням змін саме на період дії воєнного стану

Отож, надаємо відповіді на актуальні запитання щодо державної реєстрації авторських прав.

Які документи потрібні для реєстрації?

Заявка на реєстрацію має містити:

1) заповнену заяву державного зразка (зразок заяви, а також приклад її заповнення ви можете знайти тут);  

2) примірник твору (зокрема, літературні письмові твори, оприлюднені чи неоприлюднені, – в друкованому вигляді мовою оригіналу);

3) документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення твору (за наявності, наприклад якщо ви публікували назву проєкту в інтернеті і там чітко видно дату публікації, то ви можете надати роздруківки вебсторінки, де це опубліковано);

4) квитанцію про сплату державного збору за підготовку до реєстрації авторського права;

5) квитанцію про сплату збору за оформлення та видачу свідоцтва;  цю квитанцію можна подати вже після одержання рішення про реєстрацію авторського права на твір;

6) довіреність, оформлену в установленому порядку, якщо заявка від імені автора подається довіреною особою, або копія довіреності, засвідчена відповідно до законодавства.

На час дії воєнного стану заява та примірник твору подається  у форматі pdf. Інші документи на державну реєстрацію авторського права подаються у форматах word, pdf

Заява підписується автором або особою, яка має авторське право. Заява від імені юридичної особи підписується особою, яка має на це повноваження (наприклад, це може бути директор  тощо). 

Заяви про реєстрацію авторського права, довіреності приймаються лише за наявності кваліфікованого електронного підпису. Якщо у заяві про реєстрацію авторського права на твір зазначено кілька авторів твору, заяву із використанням кваліфікованого електронного підпису підписує один зі співавторів за наявності відповідної довіреності від інших співавторів. Підписання заявок кваліфікованим електронним підписом можна здійснювати через вебсайт czo.gov.ua.

Документи готові, що далі?

Для реєстрації авторського права потрібно подати заявку до Державного підприємства «Український інститут інтелектуальної власності» (далі – Укрпатент). На період дії воєнного часу заявку можна подати лише шляхом надсилання на електронну адресу Укрпатенту: copyright@ukrpatent.org, за наявності кваліфікованого електронного підпису, саме тому діють вищезазначені вимоги щодо форматів документів, які потрібно подати. 

Всі документи заявки на державну реєстрацію авторського права слід надсилати на електронну адресу комплектно одним відправленням. В темі листа варто зазначити: “Державна реєстрація авторського права на твір та ПІБ автора/першого автора”

Важливо пам’ятати, що розмір усіх документів загалом не повинен перевищувати 250 МБ. У разі, якщо примірник твору перевищує 250 МБ, допускається відправляти заявку кількома відправленнями із зазначенням реквізитів заявки, додаючи до кожного з них одну з частин примірника твору, розбитого на частини ZIP-архіву. 

Якщо ви подасте всі необхідні та правильно оформлені документи, ви отримаєте підтвердження про їх зарахування і з цього моменту розпочнеться строк розгляду вашої заявки. 

Скільки коштує реєстрація?

Якщо авторське право реєструє фізична особа, то державний збір складатиме 255 гривень, якщо авторське право реєструє юридична особа – 510 гривень. Окрім того, потрібно буде ще сплатити збір за оформлення та видачу свідоцтва про реєстрацію авторського права (8,50 гривень – якщо фізична особа  та 25,50 гривень – якщо юридична особа).

Щодо сплати зборів радимо перевіряти актуальність реквізитів для такої сплати у день платежу. Таку інформацію ви можете знайти тут.

Коли зареєструють ваше авторське право?

Розгляд заявки та прийняття рішення про реєстрацію авторського права на твір здійснюється протягом 1 місяця після надходження заявки. У разі реєстрації ще протягом 1 місяця вам видається або надсилається на вашу адресу свідоцтво про державну реєстрацію авторського права. Отож, загалом розраховуйте на 2-3 місяці.

І насамкінець, а чи потрібно реєструвати авторське право? Така реєстрація дійсно не є обов’язковою, на відміну від державної реєстрації торгової марки, адже правовий захист автор твору отримує саме з моменту його створення, а не реєстрації. Однак така реєстрація безперечно спростить вам захист ваших прав при виникненні будь-яких спорів щодо вашого авторства на твір.  

Також пропонуємо вам перевірити свої знання у царині авторського права, пройшовши наш навчальний онлайн тест “Авторські права на контент: що вам відомо про це?”.