Чи можуть журналісти використовувати у своєму сюжеті фрагменти фільмів чи інших об’єктів авторських прав?

August 14, 2017

Так, але необхідно дотримуватись певних правил. Далі подивимось, яких саме і чому.

За загальним правилом, автор твору, зокрема, фільму чи іншого аудіовізуального твору, має щодо нього майнові і немайнові права. У контексті використання творів журналістами, до майнових прав автора належатиме право дозволяти або забороняти використати твір у сюжеті, а до немайнових – вимагати зазначити або приховати своє ім’я, використати псевдонім замість імені та протидіяти перекрученню твору, яке може зашкодити честі і репутації автора.

У такому разі, для використання будь-якого твору журналіст повинен звернутись до автора фільму чи інших творів, і за кожне таке використання автор має право отримати справедливу винагороду. Проте з цього правила є винятки. Вони передбачені статтею 21 Закону України «Про авторське право і суміжні права».

Деякі твори та уривки творів журналіст може використати без згоди автора, наприклад:

  • Цитати з опублікованих творів,  в тому числі цитування статей з газет і журналів у формі  оглядів  преси, якщо воно зумовлено критичним,  полемічним,  науковим або інформаційним
    характером твору, до якого цитати включаються;
  • Літературні та художні твори (як ілюстрації) в обсязі, виправданому   поставленою   метою;
  • Попередньо опубліковані у ЗМІ статті/твори з поточних  економічних,  політичних,  релігійних  та  соціальних питань у випадках,  коли право на таке відтворення, публічне сповіщення або інше публічне повідомлення спеціально не заборонено автором;
  • Виголошені промови, звернення, доповіді та інші подібні твори у обсязі, виправданому поставленою метою.
  • Правомірно оприлюднені літературні, художні,  музичні  та  інші  творів  для створення на їх основі іншого  твору  в  жанрі  літературної, музичної або іншої пародії, попурі або карикатури.

Водночас, для такого використання обов’язково необхідно:

  1. Зазначити ім’я автора.
  2. Вказати джерело запозичення твору.
  3. Використати у сюжеті такий обсяг твору, який виправданий метою його включення у сюжет. Якщо мова йде про журналістів, то такою метою буде інформування громадськості.

(Наприклад, для цілей інформування буде достатньо певного уривка з фільму, а не його повної двогодинної трансляції, адже вона передбачатиме комерційний інтерес, і, відтак, автор матиме право на справедливу винагороду).

Детальніше про використання об’єктів авторських прав з інформаційною метою на прикладі однієї справи читайте за посиланням: https://cedem.org.ua/analytics/ne-obmezhene-avtorske-pravo/