Чи охороняються авторським правом анонімні твори?

Якщо коротко, то відповідь – так. Авторським правом охороняються будь-які твори: підписані та анонімні, опубліковані та неопубліковані. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. 

Це означає, що, якщо ви бачите непідписаний текст або непідписану картинку, її все одно не можна використовувати без дозволу. Так само і навпаки – якщо ви не поставили своє ім’я під вашим матеріалом, це не означає, що ви дали дозвіл на його використання кому завгодно. Підписи на кшталт «фото анонімного автора» чи «чи автор фото невідомий» не знімає з вас відповідальності за неправомірне використання контенту. 

Які ж нюанси пов’язані з авторськими правами на анонімним твори?

  1. Захист інтересів автора. Якщо твір опубліковано анонімно чи під псевдонімом (за винятком випадку, коли псевдонім однозначно ідентифікує автора), видавець твору (його ім’я чи назва мають бути зазначені на творі) вважається представником автора і має право захищати права останнього. Це положення діє до того часу, поки автор твору не розкриє своє ім’я і не заявить про своє авторство (ст.11). На практиці це означає, що для використання анонімних матеріалів варто завертатись за дозволом до редакції видання, яке опубліковано такий матеріал, або до власників веб-сайтів, чиї контактні дані зазначені на сторінці. Це правило діятиме, якщо анонімний контент було опубліковано правомірно.
  2. Доказування авторства. Відповідно до ст. 11 Закону України «Про авторське право і суміжні права» за відсутності доказів іншого автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства). Отже у разі, якщо твір було опубліковано анонімно, ця презумпція не буде діяти, і у разі необхідності автору доведеться доводити своє авторство.  
  3. Строк охорони. За загальним правилом авторські права охороняються протягом життя автора та 70 років після його смерті. Для творів, оприлюднених анонімно або під псевдонімом, строк дії авторського права закінчується через 70 років після того, як твір було оприлюднено (ст. 28 Закону).

Ми надаємо безоплатні консультації із юридичних питань у сфері інформаційного та медійного права. Будемо раді поділитися з вами своїм досвідом.

Листи з інших питань не розглядаються.

Докладніше про консультації

 

Для того, щоб отримати інформацію, яка вас цікавить, зверніться до нас за допомогою гарячої лінії: