Хоч ми вже не перший рік живемо в період дії комендантської години (раніше це було пов’язано з пандемією, цього ж року причиною стала війна), однак, і досі актуальними залишаються питання щодо обмежень, які існують наразі. Проблеми з електроенергією, особливо протягом дня, з якими стикається щоденно кожен регіон України, спонукає громадян до активності вночі, коли навантаження на енергетичну систему зменшується.
У свою чергу, зміна робочого графіку з денного на нічний може супроводжуватись порушенням комендантської години. Отож, розглянемо хто встановлює та може змінювати комендантську годину, які обмеження діють у цей час, яка відповідальність за їх порушення, хто і як може отримати перепустку для пересування в комендантську годину та що робити в екстрених ситуаціях коли доводиться порушити цей режим.
Комендантська година – це заборона перебувати у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціальних перепусток і посвідчень. Такі обмеження встановлюють, коли є реальна загроза життю і здоров’ю людей, інтересам суспільства та держави, а також для захисту громадського порядку Зараз комендантська година діє у всіх регіонах України, дещо відрізняючись залежно від регіону. Для прикладу, в Києві діє комендантська година з 23:00 до 05:00, у Львові вже дещо зменшили цей період з 00:00 до 05:00.
Хто має право встановлювати та змінювати комендантську годину
Комендантська година запроваджується наказом військової адміністрації. Такі адміністрації були утворені Указом Президента України 24 лютого 2022 р. в усіх областях окрім Донецької та Луганської.
У наказі окрім комендантської години описано спеціальний режим світломаскування, межі території, на якій діють обмеження, порядок руху залізничного, автомобільного, морського, річкового, повітряного транспорту, порядок створення, функціонування і місцезнаходження комендатури та її склад.
Які обмеження діють?
На період дії комендантської години заборонено перебувати на вулиці та у громадських місцях. Також заборона діє і щодо руху транспорту.
Що ж дозволено?
Виняток встановлений лише для людей, які йдуть до найближчого укриття, коли оголошена повітряна тривога. Також без перепусток дозволено пересуватися представникам та транспорту ЗСУ, Держспецтрансслужби, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Національної поліції та деяких інших органів, котрі виконують невідкладне службове завдання.
І, звісно, таке ж право мають люди, у котрих є спеціальний пропуск. В усіх інших випадках вийти на вулицю – значить, порушити комендантську годину.
Як отримати чудо-перепустку?
Перепустки та посвідчення, які дозволяють громадянам пересуватись в комендантську годину, видає військова комендатура. Щоб отримати перепустку, керівник організації чи установи має звертатися з поданням до комендатури, в якому потрібно обов’язково обгрунтувати необхідність пересування в межах населеного пункту під час комендантської години. Інформацію про перелік документів, які потрібно подати, варто шукати на сайті органів місцевої влади. Важливо пам’ятати, що така перепустка надає право на рух лише в межах території відповідного населеного пункту. Також у перепустці обов’язково має зазначатися строк її дії.
А хто ж контролює?
Контролювати дотримання комендантської години мають право так звані комендантські патрулі. До складу патруля входять як поліціянти, так і військовослужбовці ЗСУ. Також можуть брати участь військовослужбовці Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України, які патрулюють на відповідній території. Такий патруль має право, зокрема:
- Перевірити документи, що посвідчують особу аби з’ясувати чи можете ви перебувати на вулиці у нічний час;
- Здійснити огляд ваших речей, транспортного засобу, багажу та вантажів.
- Затримувати і доставляти в органи або підрозділи Національної поліції України людей, які вчинили або вчиняють правопорушення.
А як з відповідальністю за порушення?
Насправді ні Кодекс України про адміністративні правопорушення, ні Кримінальний кодекс України не передбачають відповідальності за порушення комендантської години.
На практиці поліцейські складають протокол за статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського, члена громадського формування з охорони громадського порядку та державного кордону, військовослужбовця. Однак, в суді такі протоколи не витримують оскарження і справи закривають через відсутність складу правопорушення.
Адже злісна непокора означає “відмову відмова від виконання наполегливих, неодноразово повторених законних вимог чи розпоряджень працівника міліції при виконанні ним службових обов’язків, виражену у зухвалій формі, що свідчить про явну зневагу до осіб, які охороняють громадський порядок”.
Якщо ж ви спокійно поясните патрулю ситуацію та обставини, через які вимушено порушили комендантську годину, то про злісну непокору в такому випадку не може бути й мови.
Отож, радимо спокійно і виважено пояснити патрулю причини, з яких ви порушили комендантську годину та надати документи, що посвідчують вашу особу. Навіть якщо на вас і складуть протокол за статтею. 185 КУпАП, ви зможете оскаржити його у суді. Однак ми, не радимо зловживати цим, порушуючи комендантську годину без поважних причин.
І насамкінець: як діяти в екстрених ситуаціях
Як діяти, коли потрібно терміново дістатися певного місця. Яскравим прикладом такої терміновості може бути, зокрема, раптова поїздка в пологовий будинок тощо. В такому випадку радимо зателефонувати на 102 та повідомити, що через певні обставини ви змушені здійснити поїздку в комендантську годину, зазначити ваш маршрут та дані автомобіля, у якому будете пересуватись.