June 5, 2005
Інформаційний бюлетень з практики Суду № 178
жовтень 2014 року
Matúz проти Угорщини – (73571/10)
|
Рішення від 21.10.2014 (Секція 2)
|
Стаття 10
Стаття 10-1
Свобода вираження поглядів
Журналіст був звільнений за публікацію книги з критикою свого роботодавця, чим порушував умову конфіденційності: встановлено порушення.
Факти
Заявник – угорський журналіст, який був прийнятий на роботу в державну телерадіокомпанію.
У 2004 році він був звільнений за порушення умови про конфіденційність після того, як опублікував книгу зі звинуваченнями директора своєї компанії у цензурі. Заявник оскаржував своє звільнення в національних судах, але не досяг успіху.
|
Закон
Стаття 10: звільнення заявника становило втручання в реалізацію його права, що захищається статтею 10, так як рішення було прийнято тільки на підставі факту самої публікації його книги, без подальшого розгляду його професійних можливостей.
|
Книга здебільшого стосувалася питання суспільного інтересу і жодна третя сторона ніколи не скаржилася на її зміст.
Беручи до уваги роль, яку відіграють журналісти в демократичному суспільстві та їх обов’язки робити свій внесок у, а також сприяти громадському обговоренню, то обмеження конфіденційності та право вільного вибору не можуть застосовуватися до них з однаковою силою, враховуючи їхню роль у поширенні інформації та ідей.
Крім того, в конкретному контексті справи заявника, його обов’язок лояльності та утримання від поширення інформації має зважуватися із врахуванням публічного характеру телекомпанії, в якій він працював.
У зв’язку з цим влада країни повинна приділяти особливу увагу суспільним інтересам у прив’язці до поведінки заявника. Крім того, тоді як справжність документів, опублікованих заявником, ніколи не піддавалася сумніву, деякі з його висловлювань являли собою оціночні судження, істинність яких не підлягають доказуванню.
|
І хоча публікація документів у книзі заявника є порушенням конфіденційності, їх зміст вже був доступним громадськості через інтернет-видання, перш ніж книга була опублікована.
Що стосується мотивів заявника, а саме – привернення уваги громадськості до цензури в рамках державного телебачення – його сумлінність ніколи не піддавалася сумніву в ході внутрішнього розслідування.
Крім того, книга була опублікована вже після чисельних невдалих намагань заявника оскаржити цензуру з боку роботодавця. Крім того, негайне звільнення цього працівника є достатньо суворою санкцією.
|
Зрештою, суди встановили вину заявника виключно на тій підставі, що внаслідок видання книги він порушив свої договірні зобов’язання, не враховуючи той аргумент, що він реалізував своє право на свободу висловлювання поглядів у інтересах суспільства.
Таким чином, національні суди не проаналізували, чи міг вплинути і яким чином зміст книги заявника та контекст її публікації на допустиме обмеження його свободи вираження думок.
Отже, втручання в право заявника на свободу вираження поглядів не було “необхідним у демократичному суспільстві”.
|
Висновок: встановлено порушення (одноголосно).
Стаття 41:
5000 євро в якості компенсації матеріальної та моральної шкоди.
(Дивіться також Фуентес Бобо проти Іспанії, 39293/98, 29 лютого 2000 року та Войтас-Калета проти Польщі, 20436/02, 16 липня 2009 року, Інформаційний бюлетень 121).
|
© Media Law Institute,
http://medialaw.kiev.ua/. [Translation already published on the Media Law
Institute website]. Permission to re-publish this translation has been granted
for the sole purpose of its inclusion in the Court’s database HUDOC.
© Інститут Медіа Права,
http://medialaw.kiev.ua/. [Переклад було опубліковано на веб-сайті Інституту
Медіа Права]. Дозвіл на повторне опублікування цього перекладу був наданий лише
з метою внесення його у базу даних Суду HUDOC.
© L`Institut du droit
médiatique, http://medialaw.kiev.ua/. [Cette traduction est déjà publiée sur le
web-site de l`Institut du droit médiatique]. L’autorisation de re-publier cette
traduction a été accordée dans le seul but de son inclusion dans la base de
données HUDOC de la Cour.