Заява громадських організацій та групи «РПР-Медіа»
щодо необхідності якнайшвидшого ухвалення Законопроекту № 1123
(про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації)
Громадські організації вітають кроки влади щодо впровадження суспільного мовлення, яке має стати джерелом незалежного та об’єктивного інформування суспільства. Водночас, не менш важливим для забезпечення медіа плюралізму та зниження політичного тиску на ЗМІ в Україні є реформування преси.
Ще у 2005 році Рада Європи рекомендувала Україні здійснити роздержавлення друкованих засобів масової інформації, заснованих органами державної влади та місцевого самоврядування для усунення невиправданих переваг на ринку преси та протидії цензурі. Реформування друкованих ЗМІ – було включено як пріоритет інформаційної сфери до Коаліційної угоди.
Однак, на жаль, процес роздержавлення все ще затягується. Близько 550 газет досі під контролем центральних та місцевих органів влади і не можуть повноцінно виконувати свої функції «вартових демократії» без страху цензури та тиску. Щороку на видавництво своїх газет міські ради витрачають із місцевих бюджетів у середньому 200-400 тисяч гривень, а в Києві та Харкові ці суми перевищують 8 мільйонів гривень (!).
У зв’язку з цим, громадські медійні організації та Медіа-група Реанімаційного Пакету Реформ закликають народних депутатів у четвер, 17 вересня, проголосувати за Законопроект №1123 «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», який отримав схвальний відгук від міжнародних експертів та був рекомендований Комітетом свободи слова та інформаційної політики до ухвалення в цілому.
Законопроект, зокрема, передбачає механізми виходу органів влади із засновників ЗМІ зі збереженням у ЗМІ права на оренду приміщення за пільговою платою; обов’язок перетворення друкованих ЗМІ центральних органів виконавчої влади в офіційні друковані видання; зберігає соціальні гарантії працівників та залишає можливість реформованих ЗМІ отримувати фінансову підтримку з державного бюджету для продовження своєї діяльності.
Ухвалення законопроекту неодмінно сприятиме розвитку плюралізму в медіа сфері, усуненню надмірних ринкових переваг державних ЗМІ, підвищенню редакційної незалежності преси.
Закликаємо народних депутатів підтримати одну із ключових реформ у сфері свободи слова та проголосувати за Законопроект № 1123!