Акція #НеГальмуйтеСудФільтруйте! – ВРУ має вирішити долю 762 «завислих» суддів

September 5, 2016

Винести на розгляд та відправити на новий конкурс 762 суддів-п’ятирічок, які “зависли” у парламенті, вимагали сьогодні під стінами ВРУ активісти Громадського руху ЧЕСНО. 

Зокрема, акцією #НеГальмуйтеСудФільтруйте! представники громадськості вимагали внести до порядку денного, розглянути та відхилити 10 постанов про обрання суддів безстроково. У вересні народні депутати мають останній шанс вплинути на оновлення суддівського корпусу на 10%.

14232557_1794514944127607_4301397965299048027_nЯк заявив співзасновник Руху ЧЕСНО Тарас ШЕВЧЕНКО, судова реформа для України – пріоритет номер один цієї осені. Він окреслив першочергові кроки: оновлення суддівського корпусу на 10%, формування Верховного Суду і проведення прозорих конкурсів на посади суддів. “Сьогодні судова влада відірвана від громадян і, згідно з опитуваннями, рівень довіри до неї найнижчий. Судді продовжують брати хабарі, а їхні колеги їх покривають. 762 судді, звільнення яких ми вимагаємо, не мають права розглядати справи, але продовжують отримувати гроші з бюджету. Ми не можемо змарнувати шанс на оновлення судової влади і закликаємо журналістів усіляко висвітлювати цю тему. Без належного громадського контролю та тиску судову систему можуть узурпувати”, – зауважив Тарас ШЕВЧЕНКО.

У свою чергу, активістка кампанії ЧЕСНО. Фільтруй Суд! Тетяна СЕМІЛЕТКО закликала народних обранців вирішити долю суддів, які кілька років поспіль очікують на безстрокове обрання: «Більшість з цих суддів – як «коти у мішку», адже ми не можемо стверджувати про їхню доброчесність і відповідність посаді. Вони не проходили майнових перевірок із залученням нових антикорупційних органів чи кваліфікаційне оцінювання, якому можна довіряти. Серед них є й відомі судді, які приймали неправосудні рішення, в тому числі щодо учасників Майдану, склали присягу Російській Федерації або й були названі журналістами «ворогами преси». Сумнівною виглядає законність задекларованих статків у деклараціях низки суддів, що варто ґрунтовно перевіряти. Тому ми просимо Раду відправити їх на нові конкурси за новими правилами, із залученням громадськості, з антикорупційною перевіркою».

“Кожен день неголосування постанов у Раді по суддям коштує платникам податків 249 тисяч гривень. Але ці судді не здійснюють правосуддя. У разі, якщо Верховна Рада відхилить обрання цих суддів, вони муситимуть проходити конкурси на загальних засадах за новим законодавством. Переконані, що чесні кандидати зможуть підтвердити свою доброчесність на нових відкритих конкурсах”, – підкреслила Галина ЧИЖИК, активістка кампанії ЧЕСНО. Фільтруй Суд!

14237625_1794514947460940_8846939266476571829_nОлександра ДРІК, голова ради Громадського люстраційного комітету переконана, що не можна призначати суддів безстроково, не знаючи, хто вони. “Протягом 2 років суди успішно блокують власне очищення і нові ініціативи, які покликані боротися з корупцією. Переатестація суддів – це не звільнення, а механізм визначення рівня їхньої кваліфікації. Судді можуть пройти конкурс і підтвердити свою чесність і готовність працювати на нову державу”, – заявила Олександра ДРІК.

За словами Андрія КРУГЛАШОВА, координатора Руху ЧЕСНО, оновлення судового корпусу варто запустити принаймні з 10 відсотків. «Без справедливого суду не буде миру. Нам варто боротися, щоб в країні нарешті запустилися як соціальні ліфти, так і «соціальні сміттєпроводи». Якщо громадськість не натисне зараз, то будуть тиснути на нас, наших друзів», – зауважив Андрій КРУГЛАШОВ.

До активістів Руху ЧЕСНО приєдналися також і народні обранці, зокрема народний депутат, представник Комітету з питань правової політики та правосуддя Ігор ЛАПІН, який переконаний, що без громадського тиску це питання виносити на порядок денний не будуть. «Зволікання та ігнорування питання звільнення і відправлення суддів на новий справедливий конкурс – несе загрозу провалу судової реформи на старті», – переконаний Ігор ЛАПІН.

Нагадаємо, що лише у вересні 2016 року Верховна Рада має реальний шанс оновити суддівський корпус на 10%. Наразі 762 суддів, 5-річний термін повноважень яких закінчився, були рекомендовані Вищою кваліфікаційною комісією суддів України для їх обрання Парламентом на посаду судді безстроково. Однак громадськість не має довіри до цих суддів, призначених у переважній більшості Януковичем, Адже лише незначна частина цих суддів (близько 9%) пройшла процедуру оцінювання за критеріями, які висуваються законом про судоустрій. У переліку кандидатів на безстрокове обрання – чимало суддів, які заплямували свою репутацію ухваленням неправосудних рішень, участю у корупційних справах, переходом на службу до держави-агресора, непрозорими статками. Тому Рух ЧЕСНО вимагатиме від ВРУ не консервувати, а рішуче оновити українські суди.