День права знати: Як працює доступ до інформації в Україні?

September 27, 2013

Закон про доступ до публічної інформації успішно працює в Україні, однак на шляху до повної відкритості інформації про діяльність держави, особливо щодо найболючіших питань країни та діяльності найвищих щаблів влади, існують перешкоди. Про це сьогодні на прес-конференції до Міжнародного дня права знати заявили представники громадськості та влади.

Моніторингом Центру Політичних Студій та Аналітики було визначено п’ять найзакритіших тем, щодо яких від держорганів вкрай складно отримати відповідь. Це – забезпечення органами місцевої влади мовних громадян України, процедури проведення державних    закупівель та інформація щодо бюджету, оздоровлення дітей, декларації депутатів та державних службовців, а також фінансування медичної галузі, зокрема, кількість коштів, витрачених на закупівлю ліків для хворих на ВІЛ/СНІД, гепатит та онкохворих. 

Деніс Іванеско, керівник Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України, підкреслює, що Закон про доступ до публічної інформації значно допомагає журналістам готувати якісні матеріали. За результатами спостережень управління, через кожні чотири інформаційні запити до органу влади виникає журналістський матеріал на основі отриманої інформації.

Юрист Інституту Медіа Права Тетяна Олексіюк підкреслила, що забезпечення належної дії дії закону про доступ до інформації можливе за допомогою судового захисту права знати. «Усталена судова практика не виникне сама по собі. Закон не буде діяти сам по собі. Його треба рухати. І в цьому велика роль і громадських активістів, і наша, Інституту Медіа Права, як координатора Мережі захисників права на доступ до інформації», – зауважила вона.

Зараз Мережею захисників права на доступ до інформації ведеться понад 30 справ. Дві з них вже передані до Європейського Суду з прав людини. Зокрема, на розгляді Євросуду перебуває справа журналіста Сергія Лещенка щодо інформації про продаж земельної ділянки в Межигір’ї Президентові України.