Державний реєстр ТРО

January 30, 2009

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення оприлюднила на своєму сайті оновлений Державний реєстр телерадіоорганізацій станом на 1 січня 2009 року.

Відповідно до закону про телебачення і радіомовлення  Національна рада має оприлюднювати відомості Державного реєстру телерадіоорганізацій України на веб-сайті та двічі на рік публікуватися в офіційному бюлетені Національної ради (ч. 14 ст. 38).

Проте ми змушені знову констатувати, що Національна рада лише частково виконує вимоги закону, зокрема, реєстр не містить відомостей про розподіл часток між засновниками та власниками телерадіокомпаній, про склад наглядових органів, зокрема редакційних рад, реквізити рішень про видачу ліцензії, вид мовлення та про застосування штрафних санкцій. Хоча, слід відзначити деякий прогрес, адже одним з додатком до щорічного звіту є додаток, в якому вказується перелік компаній до яких застосовані санкцій у вигляді попередження чи ухвалено рішення про анулювання ліцензії. 

Також, ми ще раз звертаємо увагу Національної ради на зміст ч. 13 ст. 38, яка говорить, що відомості вносяться до Державного реєстру телерадіоорганізацій України протягом трьох робочих днів після видачі (подовження, внесення змін, видачі дубліката, анулювання) ліцензії на мовлення. Відомості з реєстру будуть корисними громадянам лише у тому випадку, якщо вони будуть достовірними. Вочевидь, за умови постійного процесу ліцензування, відомості можуть застарівати і вводити в оману щодо стану телерадіоінформаційного ринку.

Не заважаючи на всю проблемність закону про телебачення і радіомовлення, відсутність строків для розміщення відомостей реєстру на сайті зумовлена тим, що цей спосіб донесення інформації є більш оперативним і малозатратним. Одноразове розміщення реєстру розміром 10 МБ (7,7 – у 2008 році) є проявом неповаги до користувачів, адже на відкриття такого документу навіть на потужному комп`ютері потрібен неабиякий час, годі й говорити про зручність користування ним. Виходом з цієї ситуації має стати реєстр, аналогічний державному судовому реєстру або нещодавно створеному реєстру друкованих ЗМІ.

Нагадаємо, що до Державного реєстру телерадіоорганізацій автоматично вносяться відомості про всі телерадіоорганізації, які отримали ліцензії Національної ради, а також за бажанням вносяться відомості про студії-виробники.

Реєстр запакований в архівному файлі доступний за адресою:
http://nrada.gov.ua/documents/derzhreestr2008.rar