Інститут Медіа Права подав заяву до Європейського суду з прав людини з вимогою визнати ненадання автобіографій лідерів політичних партій у відповідь на запит громадської організації порушенням права на свободу вираження поглядів.
У листопаді 2014 року Інститут Медіа Права звернувся до Центральної виборчої комісії із проханням надати копії автобіографій очільників виборчих списків 6 політичних партій, які перемогли на виборах до Верховної Ради у 2014 році – Віталія Кличка, Юлії Тимошенко, Олега Ляшка, Арсенія Яценюка, Ганни Гопко та Юрія Бойка. Комісія відмовилась надати документи, посилаючись на конфіденційність відомостей.
«У нас є одне головне пояснення, чому ЦВК не виконала закон – ЦВК Януковича-Азарова, яка продовжила виконувати свої функції, попри закінчення встановленого строку повноважень, не здатна ухвалювати демократичні рішення в інтересах громадян, – зауважує директор Інституту Медіа Права Тарас Шевченко.
«Позиція ЦВК не відповідає законодавству, – зазначила юрист Інституту Медіа Права Віта Володовська, – Закон про вибори народних депутатів чітко передбачає, що інформація, яка міститься у документах, поданих кандидатами для реєстрації (а це в тому числі і автобіографії), є відкритою».
Проте національні суди усіх інстанцій, до яких було оскаржено рішення ЦВК, також відмовили у задоволенні вимог щодо розкриття інформації з автобіографій політиків.
«Від самого початку ми розуміли, що судова практика у подібних справах, які розглядались адміністративними судами раніше, свідчить, що рішення може бути не нашу користь., – зазначає Тарас Шевченко. – Але ми були готові пройти всі інстанції і вимагати у Європейському суді захисту права громадян знати, кого вони обирають до парламенту».
Якщо Європейський суд з прав людини визнає заяву прийнятною, справа буде розглянута по суті протягом кількох років.
Відео-репортаж протестної акції можна переглянути тут.