Кінець ери тютюну: план дій від лікарів та громадськості

March 10, 2016

лого київ без тютюну

 

10-го березня відбулась прес-конференція, де відомі лікарі, громадські активісти та митці представили Маніфест за майбутнє без тютюну[1] напередодні відзначення Україною 10-річчя ратифікації Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ).

 

Manifesto 10 March (1)РКБТ ВООЗ – це перший зобов’язуючий міжнародний договір у сфері громадського здоров’я, сторонами якого є 179 держав світу. Впродовж останніх 10 років Україна, реалізовуючи стратегії ВООЗ із боротьби проти тютюну, перемістилися із четвертого місця у світі за поширеністю куріння у третій десяток. У рік ратифікації РКБТ ВООЗ (2006) більше 37% українців були щоденними курцями, останні ж дослідження говорять про 24% курців серед дорослого населення.

Реалізовані законодавчі заходи такі як заборона куріння у громадських та на робочих місцях, заборона усіх форм реклами сигарет та спонсорства, підвищення акцизів на тютюнові вироби та запровадження графічних попереджень про шкоду куріння на пачках сигарет дали значні результати у збереженні здоров’я українців. Натомість законодавчі заходи у багатьох напрямках уже вичерпані і потрібні нові підходи у контролі над тютюном з боку держави. «У 2015 році не було реалізовано жодної антитютюнової ініціативи, контроль за виконанням законодавства послабився. Через інфляцію та цінові війни корпорацій сигарети стали більш доступними для населення. У результаті у 2015 році поширеність куріння в Україні не зменшилась, як це відбувалось у попередні роки. Тому потрібно ставити нові завдання та визначати стратегію у боротьбі із убивцею № 1 у світі – тютюном. Свій план дій ми виклали у Маніфесті за майбутнє без тютюну», – зауважив Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

Лікарі та активісти, об’єднавшись навколо Маніфесту, проголосили рішучу ціль – покласти кінець ері тютюну (Tobacco endgame). Низка прогресивних країн, як: Фінляндія, Нова Зеландія, Канада, Ірландія, – вже представили свої національні стратегії щодо викорінення споживання тютюну назавжди у найближчі десятиліття. У вересні 2013 року в Індії, за участі генерального директора ВООЗ Маргарет Чен, пройшла міжнародна конференція The Endgame for Tobacco, яка ухвалила Декларацію «До вільного від тютюну світу». Декларація проголосила намір зробити ХХІ сторіччя останнім періодом в історії, коли тютюн буде шкодити людям. У Декларації конференції запропоновано комплекс стратегій, які мають зменшити споживання тютюну серед населення до рівня менше 5%, що буде вважатися переломним моментом у денормалізації тютюну, після чого країни зможуть запровадити інші заходи, щоб повністю позбутися всіх форм вживання тютюну. Тому Україна має долучитись до прогресивного світу й покласти край ері тютюну.

«Наша мета – зробити Україну вільною від хвороб та смертей, пов’язаних із тютюном. І ми маємо зробити це не через засудження тих, хто колись почав курити і зараз не здатен це припинити. Ми хочемо створити такі умови, щоб нові покоління українців просто не захотіли курити, а нинішні курці отримали стимули і можливості для звільнення від куріння. Безпечних тютюнових виробів, безпечного рівня вживання тютюнових виробів або безпечної концентрації тютюнового диму в повітрі не існує. Якщо уявити, що тютюнові вироби представлені на ринок зараз з усіма вже відомими наслідками їх споживання, то жоден уряд в світі не дозволив би їх вільний обіг»,- наголосив Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю за тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України.

 

taras 10 March (3)Інша важлива мета Маніфесту – посилення ролі держави, місцевих органів влади та громадян у боротьбі проти тютюну. «Практично всі заходи з контролю над тютюном в Україні до цього часу започатковувалися та просувалися за ініціативи громадськості. Держава не реалізувала жодної програми задля зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я населення.  Українська влада на всіх рівнях має підвищити свою відповідальність у боротьбі проти тютюну, адже антитютюнові заходи довели свою ефективність у збереженні життя людей»», – Тарас Шевченко, директор Інституту Медіа Права, керівник проекту «Київ без тютюнового диму».

 Отже, Маніфест пропонує виконати такі першочергові завдання на шляху до повного звільнення України від тютюну:

  1. Зменшувати цінову доступність тютюнових виробів шляхом підвищення акцизів.
  2. Зробити всі робочі та громадські приміщення на 100% вільними від тютюнового диму.
  3. Запровадити «небрендовану» пачку сигарет і заборонити сигарети зі смаковими добавками.
  4. Заборонити викладку сигарет у місцях продажу.
  5. Запровадити сервіси із допомоги у відмові від куріння.
  6. Розробити державну програму з контролю над тютюном.
  7. Використовувати найкращі міжнародні приклади антитютюнового законодавства, зокрема країн ЄС.
  8. Викорінити вплив тютюнової індустрії.
  9. Здійснювати інформаційні кампанії.
  10. Викорінити нелегальну торгівлю тютюном.

 

«Здійснення цих ініціатив допоможе збільшити тривалість життя українців, а також підвищити продуктивність їхньої праці. Пацієнти мають усвідомлювати відповідальність за збереження свого здоров’я, а лікарі повинні наполегливо рекомендувати всім, хто активно або пасивно наражаються на тютюновий дим, звільнитися від тютюнової загрози. Регулювання вживання тютюнових виробів має бути спрямоване на те, щоб заохотити людей відмовитись від куріння або й ніколи не починати його», – закликав Отто Стойка, головний лікар Київського міського центру здоров’я.

 «Важливо усвідомлювати, що куріння є неприродним явищем, яке було масово нав’язане людству після агресивного рекламного втручання тютюнової індустрії. Жодна людина, яка ніколи не курила, не отримує задоволення від вдихання ядучого тютюнового диму, і ніхто із курців не хоче, щоб його діти вживали тютюн, так як усвідомлюють всю небезпеку цієї згубної залежності. Громадськість має об’єднатись, щоб зменшити економічну доступність сигарет шляхом підвищення цін та податків, обмежити фізичну доступність тютюнових виробів шляхом скорочення часу і місць продажу, а також знизити привабливість куріння», – підсумував Микола Поліщук, д. мед. н., професор, нейрохірург, завідувач кафедрою нейрохірургії Київської медичної академії післядипломної освіти імені П.Шупика, президент ВГО «Українська асоціація боротьби з інсультом».

Автори та підписанти Маніфесту звернулись до всіх активних громадян, до органів законодавчої та виконавчої влади різних рівнів, до керівників та працівників системи охорони здоров’я, до всіх некурців та курців, щоб усім разом зробити нашу оселю, нашу громаду, нашу країну вільною від тютюну!

 

Український Центр контролю над тютюном: аналітичний та адвокаційний центр, діяльність якого направлена на моніторинг, експертизу та аналіз визначених сфер контролю над тютюном, а також на вироблення експертних пропозицій для посилення та виконання антитютюнового законодавства України задля скорочення споживання тютюнових виробів та скорочення поширеності куріння. Діяльність Центру заснована на ключових стратегіях Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну. Проект www.tobaccocontrol.org.ua – реалізується ГО «Центр громадянського представництва «Життя», діяльність якого направлена на здійснення адвокації у сфері громадського здоров’я.

Для контактів: Оксана Тотовицька, (044) 279 68 83, oksana@center-life.org

[1] http://tobaccocontrol.org.ua/sites/default/files/manifesto_for_no_tobacco_future_final.pdf (Маніфест за майбутнє без тютюну із підписами)

http://tobaccocontrol.org.ua/sites/default/files/velikiy_manifest_za_maybutnie_bez_tyutyunu.pdf (Маніфест за майбутнє без тютюну (розширена версія))