Сьогодні громадські активісти, представники коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» провели акцію під Міністерством внутрішніх справ України, де представили результати громадського моніторингу наявності незаконної торгівлі сигаретами в Києві. Громадськість та експерти звернулись до керівництва МВС із вимогою припинити незаконну торгівлю тютюновими виробами.
Акція присвячена Всесвітньому дню без тютюну, який міжнародна спільнота відзначає щорічно 31-го травня для актуалізації проблеми згубного впливу споживання тютюну на здоров’я людей. Тютюн визнаний вбивцею номер один у світі із кількістю жертв у 6 мільйонів людей щороку. Цьогоріч ВООЗ закликає уряди та громадськість на міжнародному рівні докласти зусиль задля вирішення питання незаконної торгівлі тютюновими виробами.
Під час акції учасники презентували карту-схему пунктів нелегальної торгівлі, фотодокази і реальні контрабандні сигарети у вигляді інсталяції «торгівка з коробкою». Активісти коаліції протягом квітня-травня перевірили територію та переходи поблизу 52-х станцій метро Києва та 20-ти найбільших ринків. Основні результати:
-
виявлено 61 правопорушення щодо незаконної торгівлі тютюновими виробами поблизу 28-ми станцій метро та на 9-х ринках;
-
нелегальна торгівля сигаретами здійснюється також поштучно та без перевірки віку покупця;
-
щонайменше 30% асортименту – сигарети російського виробництва.
Подібний моніторинг був проведений у ще трьох обласних центрах України. У Житомирі активісти перевірили територію центральних вулиць міста та найбільших ринків і виявили незаконну торгівлю тютюновими виробами у 17 місцях. У Харкові було перевірено 45 точок (станцій метро, зупинок транспорту, ринків та парків) і виявлено 9 точок незаконної торгівлі сигаретами. Натомість в Одесі картина зовсім інша – у 25 точках моніторингу постійних торговців зафіксувати не вдалося. У той же час Одеса – ворота контрабанди. Тільки та двох ринках активісти виявили 36 точок оптової торгівлі контрабандними сигаретами («Привоз» – близько 30 лотків, «Оптовий» – 6 постійних точок оптового продажу сигарет блоками). Активісти зазначають, що у Львові та Вінниці повністю відсутня нелегальна торгівля тютюном. Це означає, що проблема лежить не у площині відсутності повноважень у міліції, а в небажанні керівництва вживати жорстких заходів щодо попередження незаконної торгівлі легальним наркотиком – сигаретами. Велика частина відповідальності також лежить на органах місцевого самоврядування – адміністрації міста Києва та її голови В. Кличка, оскільки не вживається ніяких видимих заходів щодо припинення діяльності мережі нелегального продажу сигарет.
Незаконна вулична торгівля сигаретами – це подвійний злочин, оскільки здійснюється поштучно, що робить сигарети доступними дітям та підліткам. Саме з сигарети, купленої з рук у переході на кишенькові кошти, починаються перші спроби куріння у дітей, що в результаті призводить до тривалої залежності та передчасної смертності. Торговці сигаретами мають однаковий асортимент у тому числі й контрабандних сигарет, що свідчить про одних постачальників. Також торговці – це у більшості жіночки пенсійного віку, які мають справляти враження знедолених, але в той же час вони мають свій графік торгівлі та місце у переході, які ігноруються або погоджуються із міліцією.
Важливо зазначити, що країни ЄС несуть значні втрати через контрабанду сигарет саме з України, обсяги якої багатократно перевищують обсяги контрабанди в Україну. Відповідно до розрахунків Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ (2012) незаконне вивезення сигарет становило 20 млрд. сигарет. Згідно зі звітом Всесвітньої митної організації (ВМО) у 2013 р., Україна як країна походження незаконних сигарет посідала 2 місце у світі за кількістю конфіскованих партій сигарет на кордонах. У 2012 було виявлено 260 випадків конфіскації сигарет з України, а у 2013 ця цифра зросла до 476 випадків. Шляхи подолання масової контрабанди українських сигарет до країн Європейського Союзу чітко визначені в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС. Стаття 352 Угоди визначає: «Сторони розвиватимуть співробітництво і гармонізуватимут
Боротьба із незаконною торгівлею – частина міжнародних зобов’язань України. Стаття 15 Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну передбачає заходи для ліквідації незаконної торгівлі, а саме: 1) зміцнити законодавство відповідними санкціями та виправними заходами, спрямованими проти незаконної торгівлі; 2) удосконалити систему виявлення та відстеження незаконних товарів; 3) співпрацювати з іншими державами для об’єднання зусиль у моніторингу транскордонної торгівлі тютюновими виробами.
Законодавство України покладає контроль за порушення правил торгівлі тютюнов