Набули чинності зміни до Кримінального кодексу щодо захисту журналістської діяльності

March 3, 2016

Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів» сьогодні набрав чинності. Документ був ухвалений 4 лютого 2016 року і передбачає нову редакцію статті 171 Кримінального кодексу України – «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів», зокрема:

« Стаття 171. Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів

  1. Незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв’язку із своєю професійною діяльністю, незаконна відмова у доступі журналіста до інформації, незаконна заборона висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, критики суб’єкта владних повноважень, а так само будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності –

караються штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

  1. Вплив у будь-якій формі на журналіста з метою перешкоджання виконанню ним професійних обов’язків або переслідування журналіста у зв’язку з його законною професійною діяльністю –

караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до чотирьох років.

  1. Дії, передбачені частиною другою цієї статті, якщо вони були вчинені службовою особою з використанням свого службового становища або за попередньою змовою групою осіб, –

караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого».

Крім цього, новий закон передбачає введення посиленої кримінальної відповідальності за порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засобами зв’язку або через комп’ютер вчинене щодо журналіста (частина 2 статті 163 Кримінального кодексу). Такі дії каратимуться позбавленням волі на строк від трьох до семи років.

Текст закону: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/993-viii