Набув чинності закон про заборону російських фільмів

June 4, 2015

4 червня вступив силу Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного телерадіопростору України».

Закон, який водить обмеження на трансляцію російських фільмів в Україні, було прийнято парламентом ще  5 лютого 2015 року.

Так, Закон забороняє розповсюдження і демонстрування фільмів, які містять популяризацію органів держави агресора, радянських органів державної безпеки тощо. При цьому під державною-агресором закон розуміє державу, яка окупувала території України або яка вчиняє проти України агресію та визнана на агресором Верховною Радою України. В той же час, закон визначає Російську Федерацію державою-агресором та державою-окупантом. Про це йдеться у п. 2 Прикінцевих положень. 

Детальні критерії для визнання фільму таким, що містить популяризацію або пропаганду органів держави-агресора, що створює позитивний образ працівників держави-агресора, працівників радянських органів державної безпеки, виправдовує чи визнає правомірною окупацію території України, мають бути визначені Держкіно (Державне агентство України з питань кіно). Наразі на офіційному сайті органу відсутні будь-які нормативні акти, які б стосувалися прийнятого закону.

Державні посвідчення на право розповсюдження та демонстрування таких фільмів не видаватимуться. Також народні депутати підтримали поправку, яка передбачає заборону на показ та розповсюдження усіх фільмів держави-агресора, виготовлених після 1 січня 2014 року.

Також закон передбачає створення Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці. Такий перелік на підставі звернень РНБО, СБУ, Нацради має розробити та опублікувати на своєму сайті Мінкульт. Фільми за участі таких осіб також підлягатимуть забороні.

На телеканали, які в порушення законодавства транслюватимуть заборонені фільми,  будуть накладатися штрафи у розмірі від 10 до 50 мінімальних заробітних плат. Органом, уповноваженим накладати штрафи, є Держкіно. Моніторинг дотримання телеканалами вимог цього закону здійснюватиме Нацрада з питань телебачення і радіомовлення, яка інформуватиме Держкіно про виявлені порушення.

Інститут Медіа Права негативно оцінює цей закон та вважає його таким, що суперечить засадам свободи вираження поглядів.

На наше переконання,  заборона розповсюдження російського аудіовізуального продукту в інформаційному просторі України є радикальним методом, який не виправдовує своєї мети. Подібні кроки не сприяють підтриманню  авторитету української влади в суспільстві, особливо серед жителів Сходу, та лише відштовхнуть потенційних партнерів України на міжнародній арені.

 

Із позицією Інституту можна ознайомитись за посиланням.

Текст закону доступний тут