Наглядова рада НСТУ звернулася до Гройсмана щодо блокування реформи Суспільного

September 15, 2016

Члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України звернулися до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана із заявою щодо затримки реформи суспільного мовлення, яка виникла через дії фіскальних органів. Підписанти заяви просять Кабмін створити спеціальну робочу групу з цього питання, розробити план-графік реформи та визначити відповідальних за її вчасне проведення.

Як зазначено у зверненні, для успішного запуску суспільного мовлення необхідно ліквідувати юридичні особи колишніх державних телерадіокомпаній. Проте цей процес досі не завершено через затримки з боку Державної фіскальної служби. 

“Органи ДФС не можуть визначитися з власною компетенцією і посилаються одне на одне, тим самим блокуючи весь процес суспільно важливої реформи, перебіг якої постійно моніториться представництвом Ради Європи в Україні”, – вказують члени Наглядової Ради. 

За словами авторів заяви, зволікання з реорганізацією НТКУ може призвести до перенесення запуску суспільного мовлення в Україні принаймні на рік. Тому вони закликають Кабінет Міністрів взяти ситуацію на контроль.

Нижче публікуємо текст звернення у повному обсязі:

 

 ЗВЕРНЕННЯ

Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України

до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана

  Шановний пане Прем’єр-міністре!

 Члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (ПАТ НСТУ) висловлюють Вам повагу і звертаються до Вас у зв’язку з украй тривожною ситуацією, яка склалася в процесі створення ПАТ НСТУ.

У 2014 році Україна на виконання своїх зобов’язань перед Радою Європи, а також із метою забезпечення інформаційних прав своїх громадян розпочала перетворення державного мовлення на суспільне мовлення європейського типу. Попри всі перешкоди, це перетворення, здавалося б, уже майже вийшло на фінішну пряму. Проте останнім часом склалася ситуація, яка ставить всю цю реформу на межу зриву, — внаслідок чого створення суспільного мовлення в Україні може бути знову відкладено, щонайменше на рік.

Щоби суспільне мовлення в країні запрацювало з 1 січня 2017 року, вже мало бути завершено процес припинення юридичних осіб колишніх державних телерадіокомпаній (ДТРК, ОДТРК). Утім, цей процес залишається в підвішеному стані, оскільки Державною фіскальною службою досі не знято заперечення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно Національної радіокомпанії України (ДФС у Шевченківському районі міста Києва), ДТРК «Крим» та Севастопольської РДТРК (ДФС у Дніпровському районі міста Києва). Більше того, за нашою інформацією, ДФС у Дніпровському районі міста Києва, заперечуючи припинення державної реєстрації вищевказаних юридичних осіб, 14 вересня письмово поінформувала Голову відповідних комісій із реорганізації про те, що вирішення питання зняття заперечень виходить за межі її компетенції. Своєю чергою, Головне управління ДФС міста Києва, наразі не відреагувавши на відповідне звернення письмово, усно поінформувало Голову комісії, що таке рішення має бути прийнято за місцем обліку платників податків, тобто ДФС Дніпровського району міста Києва. Таким чином, органи ДФС не можуть визначитися з власною компетенцією і посилаються одне на одне, тим самим блокуючи весь процес суспільно важливої реформи, перебіг якої постійно моніториться представництвом Ради Європи в Україні.

Ми вважаємо, що такі дії ДФС не лише не приносять користі державі, але й тягнуть за собою необґрунтовані втрати й репутаційні ризики для України. Тому ми просимо Вас взяти під особистий контроль завершальний етап цієї реформи, щоби з початку 2017 року в Україні нарешті запрацював незалежний суспільний мовник.

Припинення юридичних осіб вищезгаданих державних мовників мусить відбутися не пізніше кінця вересня поточного року. Якщо цього не станеться, Держкомтелерадіо не матиме правових підстав для прийняття рішення про перетворення Національної телерадіокомпанії України (НТКУ) на ПАТ НСТУ, що, своєю чергою, унеможливить проведення Фондом державного майна впродовж 2016 року незалежної оцінки майна для визначення розміру статутного капіталу суспільного мовника і — як наслідок — призведе до неможливості затвердження Урядом статуту ПАТ НСТУ. Тож Уряд не зможе забезпечити, починаючи з 1 січня 2017 року, гарантоване конституційне право понад 7 тисяч працівників НТКУ на отримання заробітної плати за передбаченою проектом державного бюджету на 2017 рік бюджетною програмою фінансування ПАТ НСТУ. Це й означатиме зрив реформи та перенесення запуску суспільного мовлення в Україні принаймні на рік. Ми переконані, що цього не можна допустити.

Для забезпечення постійного урядового контролю за завершальним етапом створення в Україні суспільного мовлення просимо Вас розпорядитися про створення спеціальної робочої групи під головуванням профільного віце-прем’єра й доручити цій групі в найкоротші терміни розробити план-графік завершального етапу реформи, з визначенням відповідальних щодо кожного пункту плану, а також контролювати ситуацію в поточному режимі й оперативно вирішувати будь-які проблеми, що виникатимуть.

У питанні такої суспільної ваги, якому приділяють стільки уваги наші європейські партнери, Україна не має права схибити. Віримо у Ваше розуміння й сподіваємося на Вашу підтримку.

Члени Наглядової ради НСТУ: Тарас Аврахов, Володимир Бринзак, Євген Глібовицький, Дарія Карякіна, В’ячеслав Козак, Тетяна Лебедєва, Лаврентій Малазонія, Вадим Міський, Світлана Остапа, Олексій Панич, Віталій Портніков, Наталія Скрипка, Віктор Таран, Сергій Таран, Ігор Хохич, Тарас Шевченко, Володимир Яворівський.