Народні депутати вимагають якнайшвидше прийняти антитютюновий законопроект №2820

May 18, 2016

 ПРЕС-РЕЛІЗ

Народні депутати вимагають якнайшвидше прийняти антитютюновий законопроект №2820 для збереження здоров’я нації

16 травня 2016 р. відбувся круглий стіл: «Право на здоров’я: імплементація Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну та директив Європейського Союзу для захисту населення від шкідливого впливу тютюну». Обговорення ініціювала Всесвітня організація охорони здоров’я, Міністерство охорони здоров’я у співпраці з Центром громадянського представництва «Життя», Українським центром контролю над тютюном та Центром демократії і верховенства права. Участь у засіданні круглого столу взяли народні депутати, представники Уряду, науковці та експерти із контролю над тютюном міжнародних і українських організацій.

Під час круглого столу Міністерство охорони здоров’я прозвітувало про сучасний стан виконання Україною Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ) а учасники обговорити перспективи посилення українського антитютюнового законодавство та проект закону № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», який розроблений на основі сучасної Директиви 2014/40/ЄС .

Учасники висловили одностайну підтримку законопроекту №2820 та зауважили, що його прийняття зменшить привабливість сигарет та знизить поширеність куріння в першу чергу серед молоді та жінок.

«На жаль, поки що Україна політично та економічно не стала на шлях політики економічного гуманізму для того, щоб здоров’я людини, її життя та гідність були над грошовими потоками, а економіка країни була спрямована виключно на те, щоби підтримувати гідне життя кожної людини, для того, щоби давати можливість людям бути щасливими, здоровими і поважати свою країну. Комітет з питань охорони здоров’я в більшості підтримує проект закону №2820. Чи маємо ми сьогодні в парламенті ту критичну більшість, яка би дозволила за це закон проголосувати? Це питання відкрите, відповідь на це питання буде залежати і від підтримки міжнародної спільноти, і позиції громадянського суспільства, і нашого розуміння того що ми на сьогоднішній день ми маємо найкоротшу тривалість життя в Україні», – зазначила Ольга Богомолець, народний депутат України, голова Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

Тютюнові корпорації роблять тютюнові вироби привабливість, щоб стимулювати їх вживання. В Керівних принципах РКБТ йдеться про те, що «З позицій суспільної охорони здоров’я не можна виправдати дозвіл на використання таких інгредієнтів, як ароматизатори, які полегшують надання тютюнових виробів привабливості». Також  законопроект 2820 передбачає нові вимоги до маркування упаковки тютюнових виробів, заборону на використання смакових добавок та інгредієнтів до тютюнових виробів, регулювання курильних сумішей та електронних сигарет. Після ухвалення законопроекту розмір медичного попередження збільшиться з 50 до 65%, і малюнки будуть розміщені з обох сторін. Всі ці заходи є новими правилами регулювання тютюнових виробів, що набувають чинності у всіх країнах ЄС з 20.05.2016 р.

13221176_1034232519985716_3515599327487251721_o«Законопроект розроблено для захисту здоров’я майбутніх поколінь від шкідливого впливу цигарок, він висуває більш жорсткі вимоги до інформації на упаковці. Однак проходження проекту у Парламенті усілякими способами штучно блокується, швидше за все через впливи і тиск тютюнових лобістів. Зараз ми маємо унікальний шанс продемонструвати, що Україна насправді є членом європейської сім’ї, ухваливши проект №2028, який імплементує сучасні прогресивні антитютюнові норми, які за останні півроку у себе впровадили багато країн Європи. Таким чином ми продовжимо успішний поступ України у боротьбі з тютюнопалінням. Я особисто дуже сподіваюся, що ми разом з моїми колегами по Комітету, зробимо все можливе для того, щоб переконати народних депутатів у необхідності підтримати законопроект № 2820 і якнайшвидше його ухвалити», –  Олег Мусій, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

«Бюджетний комітет з особливою увагою і розумінням ставиться до законопроектів із Комітету з питань охорони здоров’я, зокрема коли мова йде про законопроекти, які в основі своїй несуть профілактику, що передбачає турботу про здоров’я нації та майбутні покоління. Тому ми повинні імплементувати частини положень Директиви 2014/40/ЄС в українське законодавство, зокрема, проект закону № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну», і я підтримую цей законопроект», – наголосив Костянтин Іщейкін, голова підкомітету з питань бюджетної політики та удосконалення положень Бюджетного кодексу України.

Завдяки попереднім законодавчим заходам із контролю над тютюном зникли майже всі форми тютюнової реклами, спонсорства та маркетингу; запроваджені нові правила маркування упаковок сигарет; більшість робочих місць стали «бездимними»; значно знижена цінова доступність сигарет через постійне зростання ставок акцизів. Завдяки цьому поширеність куріння в Україні знизилась із 37% (у 2006 р.) до 24% (у 2015 р).

Проте, до подолання тютюнової загрози ще далеко. У 2010 році дослідники Оксфордського Університету оцінили втрати України від вживання тютюну на рівні 63 тисяч смертей щороку. 

«Наше важливе завдання підтримати та продовжити антитютюнову хвилю, яка була розпочата попередніми скликаннями парламенту. Тому ми не сумніваємось у тому, що нам вдасться переконати парламент. Це не просто… тому що зараз в парламенті велике протютюнове любі, й ми реально розуміємо ці загрози. Але ми переконані, що наш законопроект №2820 вдасться прийняти, адже це позиція всіх людей, які хочуть, щоб Україна все ж таки представляла здорову націю в майбутньому», – запевнила Оксана Корчинська, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

Питання  контролю над тютюном як один із важливих напрямків профілактики неінфекційних захворювань має надзвичайно важливе значення для держави. Адже здорова нація є запорукою успіху держави в усіх інших сферах. Саме тютюнокуріння спричиняє найбільшу кількість смертей у світі, які можна попередити, запровадивши ефективні політики. Щороку у світі помирає 6 млн осіб від хвороб, спричинених курінням, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я.

«Профілактика має пріоритетне значення у сфері громадського здоров’я і обов’язок держави – створити відповідні умови для збереження здоров’я. Саме тому я наголошую на тому, що антиттютюновий законопроект №2820 важливо приймати. Ми зобов’язані захищати здоров’я молодих поколінь українців від тютюну. Окрім цього, важливим кроком має бути розроблення та реалізація державної цільової соціальної програми зі зменшення шкідливого впливу тютюну та допомоги у припиненні куріння», – зазначила Ірина Сисоєнко, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

Законопроект №2820 відповідає Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала у 2006 р. і відповідно взяла на себе зобов’язання виконувати положення цієї конвенції. До того ж, прийняття законопроекту стане важливим сигналом для ЄС про готовність України адаптувати національне законодавства до європейських стандартів.

«Якщо в ЄС вже запровадили такі норми контролю над тютюном, то чому Україна, яка є фактично лідером у цій сфері має відкладати прийняття цієї директиви? На наступних засіданнях погоджувальної наради ми разом із колегами-депутатами будемо наполягати на включенні законопроекту №2820 до порядку денного»,- підсумувала Ганна Гопко, голова Комітету ВРУ у закордонних справах.

Для контактів: тел.: (063) 261-74-05, (044) 279-68-83, oksana@center-life.org