Громадські організації обурені черговою спробою загальмувати реформу суспільного

April 22, 2016

 logo NGOs PSB

ЗАЯВА

Ми, громадські організації Центр демократії та верховенства права, Інститут Масової Інформації, ГО “Телекритика”, Фундація “Суспільність”, “Інтерньюз-Україна” висловлюємо обурення черговою спробою загальмувати реформу суспільного мовлення.

Так, 21 квітня 2016 року відбувся пленум Національної спілки журналістів України, який затвердив від імені НСЖУ  звернення до Прем’єр-міністра України щодо звільнення Зураба Аласанії з поста генерального директора Національної телекомпанії України (об’єднаної). Основна мотивація дій НСЖУ, як пояснила секретар спілки —  “невиконання трудових обов’язків, зокрема щодо допущення заборгованостей заробітної плати”, “неналежна реалізацію редакційної політики телекомпанії”.

Адресні звинувачення, що висуваються саме в бік керівника НТКУ, не лише не ґрунтуються на фактичному стані справ в ході реформи суспільного мовлення, але і підтверджують декларативність заяв про підтримку реформи суспільного мовлення з боку НСЖУ.

З моменту затвердження постанови Кабінетом Міністрів України у серпні 2015 року розпочався надзвичайно складний процес формування об’єднаної телерадіокомпанії, що стане базою для майбутнього суспільного мовника. В процесі перетворення усім залученим сторонам доводиться вирішувати масу юридичних і фінансово-господарських питань. Паралельно, відповідно до вимог закону тривав процес обрання Наглядової ради НСТУ, а також розпочатий процес пошуку і ліцензування частот для організації фм-мовлення для Українського радіо. Адже закон зобов’язує державу забезпечити суспільного мовника мінімум 3 загальноукраїнськими фм-хвилями і 2 загальнонаціональними телеканалами.

З грудня 2015 року Державне підприємство “Українська студія телевізійних фільмів “Укртелефільм” заблокувало реформу не допускаючи до своїх фінансово-господарських документів жодну уповноважену перевіряючу державну установу. Саботаж з боку ДП “УСТФ “Укртелефільм” став предметом кількох засідань парламентського комітету з питань свободи слова та інформаційної політики, що призвело до появи в парламенті законопроекту №4232 щодо зміни порядку приєднання цього підприємства і розблокування реформи.

В лютому-березні 2016 року керівництвом НТКУ вжиті всі заходи щодо розблокування державного фінансування, а насамперед заробітних плат працівників НТКУ і її регіональних дирекцій. Утім, відсутність коштів на закупівлю контенту через недофінансування з боку держави не може не впливати на програмне наповнення каналу. Лише фіналізація реформи може забезпечити рівень фінансування, передбачений законом про суспільне телерадіомовлення. Водночас, елементарне небажання розібратися у сутності суспільного мовлення, страх і саботаж змін є чи не найголовнішим фактором, що гальмує реформу.

Ми вважаємо неприпустимими заяви, які під гучними гаслами діалогу і порозуміння приховують амбіції окремих осіб.

Ми також вважаємо відвертою маніпуляцією І проявом елементарної некомпетентності заклики політиків і громадських діячів щодо виділення в окрему структуру Національного радіо. Такі заклики є прямим доказом не лише необізнаності про наявну систему державних мовників, але і свідчать про приховані інтереси лобістів цього питання.

Ми обурені штучним затягуванням реформи суспільного мовлення, яке понад 10 років є зобов’язанням України перед Радою Європи, а також умовою реалізації угоди Україна-ЄС.

 Ми закликаємо Кабінет міністрів України доручити профільним Міністерствам забезпечити у тому числі з необхідною підтримкою з боку силових органів  перевірку і видачу документів ДП “УСТФ “Укртелефільм”, а також забезпечити належне ведення відкритих досудових проваджень.

Ми звертаємося до народних депутатів України Якнайшвидше ухвалити законопроект #4232 щодо зміни порядку приєднання Укртелефільму.

Ми наголошуємо, що реформа суспільного мовлення є ключовою реформою в медіа-сфері. І саме завдяки зусиллям керівництва НТКУ реформа реалізується попри всі фактичні і штучно створені перешкоди. Ми наголошуємо, що саме обрання Правління Національної суспільної телекомпанії України буде яскравою і неупередженою оцінкою діям Зураба Аласанії.