Ні тютюновому лобі в парламенті!

May 18, 2016

ПРЕС-РЕЛІЗ

Ні тютюновому лобі в парламенті!

Вимагаємо розблокувати законопроект №2820 в податковому комітеті!

18-го травня Коаліція громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» пікетувала засідання Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, який вже більше року не виносить на розгляд законопроекти (№2430-1), таким чином, блокує включення до порядку денного ВРУ антитютюнового законопроекту №2820.

Учасники акції звернули увагу народних депутатів та представників ЗМІ на проблему тютюнового лобі в парламенті. Зокрема, були названі імена народних депутатів та посадовців, яких Коаліція підозрює у захисті інтересів тютюнових корпорацій: Ніна Южаніна, Геннадій Кривошея, Михайло Кобцев та Роман Насіров.

Громадськість представила перелік дій держслужбовців, які направлені радше на захист інтересів тютюнових корпорацій, ніж українського народу. Так, наприклад, голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики лобіювала нижчі ставки акцизного податку на тютюн у 2015 році та більше 14 місяців не виносить на обговорення комітету законопроект №2430-1. Така ситуація перешкоджає винесенню на перше читання у ВРУ прогресивного антитютюнового законопроекту №2820, який підтриманий профільним Комітетом ВРУ з питань охорони здоров’я.

18.05.2016 no tobacco (3)«Така тактика голови податкового комітету пані Южаніної є абсолютно неприйнятна для тих медиків і лікарів, які знаходяться у Верховній Раді, моїх колег, які однозначно стоять за поступове очищення України не тільки від тютюнового диму, а взагалі від вживання тютюну», – наголосив Олег Мусій, народний депутат України, заступник голови Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я.

Геннадій Кривошея є автором слабкого і формального законопроекту №2430-1, який власне і блокує проходження законопроекту №2820. Нардеп активно виступав на комітеті з питань охорони здоров’я з метою заблокувати та уповільнити проходження законопроекту №2820.

Колишній нардеп та теперішній голова ДФС Роман Насіров лобіював направлення профільного законопроекту з охорони здоров’я в податковий комітет, брав участь у міжнародній конференції високого рівня у робочий час за спонсорства організації, яка функціонує на гроші тютюнових корпорацій та є визнаним тютюновим лобістом №1 у світі в питанні тютюнових акцизів.

Також викликає стурбованість діяльність нардепа Михайла Кобцева (округ м. Харків, де розташовано підприємство корпорації Філіп Морріс), який нещодавно надіслав лист на Кабмін з метою захистити інтереси тютюнових корпорацій перед підготовкою України до Конференції сторін Рамкової Конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ).

«Тактика, яку обрали деякі депутати свідчить про те, що вони абсолютно свідомо виступають на боці тютюнових компаній», – додав Олег Мусій.

Україна є стороною РКБТ ВООЗ з 2006 року. Сторони Конвенції визнають, що тютюн є унікальним продуктом, вживання якого призводить до передчасної смерті. Відповідно, тютюн має жорстко регулюватися державами–сторонами РКБТ ВООЗ.

Сторони Конвенції визнають, що існує непримиримий конфлікт корпоративних інтересів тютюнової індустрії з інтересами громадського здоров’я. Сторони взяли на себе зобов’язання вживати заходів для недопущення втручання тютюнової індустрії та її представників в політику охорони здоров’я. На жаль, парламентарі все частіше проявляють лобістські дії на захист інтересів корпорацій у парламенті цього скликання.

В Україні Мережа підзвітності тютюнових корпорації (NATT) постійно документує випадки тютюнового лобізму. Останніми урядовцями, які «відзначилися» в тютюновому лобізмі та були звільнені з посад, – В. Пятницький та С. Зайцева. Дії цих урядовців фігурували в розслідувані «New York Times» 2015 року про лобізм на користь тютюнових корпорацій у бідних країнах світу, в тому числі і в Україні.

Тому Коаліція звертається до народних депутатів України вжити заходів з припинення практики тютюнового лобізму та включити цю норму у Етичний кодекс народного депутата. Коаліція також звернулася до Голови податкового Комітету Ніни Южаніної з вимогою якнайшвидше розглянути законопроект №2430-1 і №2820 для включення їх до порядку денного пленарних засідань ВРУ.

Довідково:

Проект Закону № 2820 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» від 13.05.2015 був розроблений з метою охорони здоров’я на основі положень європейської Директиви 2014/40/ЄС та Статей 9, 10, 11 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), яку Україна ратифікувала у 2006 році. Стаття 5.3. РКБТ ВООЗ зобов’язує сторони захищати політику у сфері охорони здоров’я від впливу комерційних, корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Стаття 4 Закону України №2899-IV «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» говорить про пріоритетність політики у сфері охорони здоров’я над фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю.

 Постановою Верховної Ради України від 15 вересня 2015 року № 677-VIII законопроекти № 2820 та № 2430-1 (від 18.03.2015 за авторством Г. Кривошеї) було включено до порядку денного третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання. Рішенням від 7.10.2015 року Комітет з питань охорони здоров’я, який є головним комітетом для законопроекту № 2820, рекомендував розглянути в першому читанні цей законопроект.

04.11.2015 року Комітету з питань регламенту та організації роботи ВРУ прийняв рішення, що законопроекти № 2430-1 та № 2820 є по суті альтернативними і відповідно до статті 110 Регламенту ВРУ, мають розглядатися одночасно в порядку черговості їх внесення.

В той же час, вже більше року немає висновку профільного Комітету з питань податкової та митної політики по законопроекту № 2430-1, що є формальною перешкодою для розгляду в першому читанні законопроекту № 2820. 

Проект Закону № 2820 підтриманий коаліцією «Реанімаційний пакет реформ», Міністерством охорони здоров’я, відомими лікарськими організаціями України, Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Світовим Банком, Європейською Коаліцією “Smoke-Free Partnership”, мережею організацій “European Network for Smoking Prevention”, коаліцією «За вільну від тютюнового диму Україну», МДО «З питань профілактики та боротьби з неінфекційними захворюваннями», МДО «За духовність, моральність та здоров’я України» та іншими організаціями та експертами.

Для контактів: Український центр контролю над тютюном, тел.: (063) 261-74-05, (044) 279-68-83, oksana@center-life.org