Офіс Представника ОБСЕ з питань свободи ЗМІ Дуньї Міятович здійснив правовий аналіз проекту Концепції інформаційної безпеки України, що була розроблена Міністерством інформаційної політики і презентована громадськості у червні 2015 року. Аналіз підготувала професор Талліннської школи права Талліннського технічного університету, незалежний експерт в області права та комунікацій д-р Катрін Найман-Меткалф.
Серед основних зауважень до проекту:
- не достатньо визначений правовий характер документу та його місце у правовій системі ( не є законом, однак передбачає, що мають бути внесені зміни до законодавства, які відповідатимуть Концепції);
- багато нечітко сформульованих положень, які потенційно можуть обмежувати свободу слова;
- неприпустимість норм, які передбачають, що держава буде брати участь у створенні медійного контенту або надмірно впливати на нього шляхом регулювання діяльності ЗМІ;
- необхідність вилучення норм про заборону критикувати владу або подібні положення;
- занадто широкі функції та повноваження Ради національної безпеки і оборони України, що може перешкоджати іншим органам в сфері медіа (наприклад, незалежному регулятору) виконувати свої функції.
«Єдиний спосіб забезпечення реальної свободи слова полягає у тому, щоб дотримуватися високих моральних принципів та не чинити дій, які їм суперечать. Маючи намір захищати інтереси України, Концепція створює небезпеку того, що законні дискусії у засобах масової інформації (наприклад, про українську ідентичність), погляди різних українських груп (включаючи представників національних меншин) та відповідний міжнародний контент будуть заблоковані» – зауважує експерт.
Повний текст аналізу доступний за посиланням.