“Омбудсман плюс” вивчає реалізацію в областях права кожного українця на доступ до інформації

January 18, 2016

Сфери найбільш актуальних і кричущих проблем, з якими зіштовхуються українці, намагаючись отримати інформацію про діяльність органів місцевої виконавчої влади та місцевого самоврядування, вибрали для роботи монітори проекту “Омбудсман плюс”. 

Активісти проекту в областях України з жовтня 2015 року моніторять діяльність обласних державних адміністрацій, обласних рад, органів та посадових осіб місцевого самоврядування обласних центрів щодо виконання вимог законодавства про доступ до публічної інформації. 

Вони на місцях дізнаються про виконання і “життєздатність” п’яти важливих блоків у  здійсненні доступу до публічної інформації на місцевому рівні:

  1. робота спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації і спеціальних місць для роботи запитувачів з документами чи їх копіями;
  2. доступність інформації про фінансові ресурси органів місцевої виконавчої влади та місцевого самоврядування;
  3. забезпечення доступу до засідань колегіальних суб’єктів владних повноважень;
  4. оприлюднення розпорядниками проектів своїх актів;
  5. обмеження доступу до службової інформації. 

 

«Право на доступ до публічної інформації має стати в один ряд з іншими фундаментальними правами людини, такими як право на справедливе судочинство, право на свободу висловлювання. Державні органи повинні визнавати за цим правом таку саму вагу і захист,» – переконана  координатор проекту “Омбудсман плюс”, заступник директора Інституту Медіа Права Тетяна Олексіюк

 

Вона повідомила, що моніторинг дасть зріз проблематики, яка є в імплементації Закону України “Про доступ до публічної інформації”. 

 «Далеко не всі розпорядники публічної інформації чітко розуміють свої повноваження щодо надання інформації та обмеження доступу до неї. Завдяки моніторингу, ми не тільки побачимо проблеми, а й окреслимо шляхи їх розв’язання і напрацюємо необхідні рекомендації,» – зауважила Тетяна Олексіюк і додала, що, реалізуючи цей проект, Інститут Медіа Права не тільки здійснює безпосередньо моніторинг проблеми, але й підсилює експертний потенціал Офісу Омбудсмана. 

«Інститут Медіа Права багато працює у галузі доступу до інформації, орієнтуючись більше на органи державної влади центрального рівня. А моніторинг проекту “Омбудсман плюс” дозволяє нам заглибитися на регіональний рівень, допомогти громадським активістам на місцях в повній мірі користуватися своїм правом на доступ до інформації,»  – підкреслила координатор проекту. 

Як показала перша хвиля моніторингу, у областях України існують проблемні питання щодо доступу до публічної інформації. Однак і спостерігається позитивна тенденція: у ході моніторингу, окремі розпорядники вже виявляють розуміння проблем і бажання їх виправити. Вони готові робити кроки на зустріч зацікавленим громадянам і прагнуть системно вдосконалити роботу відділів з доступу. 

Загалом проект є частиною громадської платформи “Омбудсман плюс” і здійснюється Інститутом Медіа Права та іншими громадськими організаціями у тісній співпраці з офісом Омбудсмана. Розрахований на 5 етапів (хвиль) моніторингу

2015 року розпочато першу та другу хвилю моніторингу: щодо роботи спеціальних підрозділів органів державної влади по забезпеченню права на доступ до публічної інформації та моніторинг спеціальних місць для ознайомлення з публічною інформацією, а також моніторинг публічності витрачання коштів місцевих бюджетів. 

У лютому одночасно розпочнеться третя і четверта хвилі моніторингу: щодо відкритості засідань органів державної влади і дотримання вимог про опублікування проектів рішень. Навесні відбудеться п’ята хвиля моніторингу: про доступ до службової інформації.

Результати такого всеукраїнського моніторингу будуть презентовані окремо по кожній хвилі після завершенню роботи в усіх областях.