[Оновлено] Суд розгляне позов до Турчинова щодо доступу громадян до засідань парламенту

November 19, 2014

Редактор ресурсу «Доступ до правди», представниця ГО «Центр UA» Аліса Рубан за підтримки Інституту Медіа Права подала позов до Голови Верховної Ради України Олександра Турчинова з вимогою забезпечити доступ громадян до відкритих  засідань парламенту. Засідання суду щодо порядку доступу до відкритих засідань парламенту перенесено знову перенесене, на цей раз — на 10 грудня.

Відкритість засідань Верховної Ради забезпечується шляхом доступу до них будь-яких осіб. При цьому, порядок доступу має визначатися Розпорядженням Голови Верховної Ради України. Відповідні зміни до Регламенту Верховної Ради набули чинності ще 19 квітня. Однак, хоча минуло вже півроку, порядок доступу досі залишається невизначеним.

У липні представники Центру UA Інна БорзилоАліса Рубан і юрист Інституту Медіа Права Тетяна Семілетко, чия спроба на підставі закону потрапити до парламенту виявилась невдалою, підготували звернення до Голови Верховної Ради України щодо необхідності вжиття заходів для забезпечення вільного доступу до Верховної Ради. Однак, у своїй відповіді, яку активісти отримали лише наприкінці вересня, спікер обмежився запевненням, що профільні комітети нині працюють над змінами до самого Регламенту Верховної Ради.

«Не зважаючи на законодавчі зміни, відповідно до яких громадяни отримали право бути присутніми у сесійній залі парламенту, порядок доступу до відкритих засідань ВРУ досі не визначений. То ж, на практиці українці не можуть потрапити на пленарні засідання, щоб особисто проконтролювати діяльність народних обранців», – зауважила Аліса Рубан.

У зв’язку з цим, було вирішено звернутись до суду з вимогою зобов’язати спікера парламенту виконати вимоги закону та забезпечити можливість громадян безпосередньо спостерігати за процесом прийняття важливих суспільних рішень.

«Закон чітко встановлює обов’язок Голови Верховної Ради прийняти Розпорядження щодо «правил» доступу громадян до засідань парламенту, – зауважує директор Інституту Медіа Права Тарас Шевченко. – Відсутність такого порядку по суті є порушенням права громадян отримувати об’єктивну інформацію про діяльність їх представників у владі –  регулярність відвідування ними засідань, виконання вимог законодавства щодо особистого голосування, дотримання парламентських процедур, а також наскільки публічні обіцянки депутатів відповідають рішенням, за які вони голосують або ні».

Засідання Окружного адміністративного суду м. Києва мало відбутись ще у жовтні, однак було перенесений. Розгляд справи мав відбутися завтра, але знову був перенесений, на цей раз — на 10 грудня

Про бажання взяти участь у засіданні прохання повідомити за тел. 383-20-44 (094-927-90-44) або на email адресуvita@medialaw.kiev.ua (для представників ЗМІ та громадських активістів).