Верховна Рада підтримала законопроєкт 7438, який посилює контроль за використанням та обігом піротехнічних виробів.
Про таке рішення 11 квітня сповістила пресслужба Апарату Верховної Ради України. Закон набирає чинності з наступного дня після його опублікування. Далі протягом 3 місяців з цього моменту міністерства та інші центральні органи виконавчої влади зобов’язані привести їхні нормативно-правові акти у відповідність із Законом.
Отже, буде заборонено використання, продаж та/або передання у будь-який спосіб феєрверків (піротехнічних виробів, призначених для використання під час розважальних заходів) класів F2, F3, F4*.
“Заборона не поширюється на використання піротехніки Збройними Силами України, Національною поліцією та аварійно-рятувальними службами”, – підкреслив народний депутат Олексій Гончаренко.
Заборонений продаж та/або передача будь-яким способом усіх феєрверків, зокрема салютів і петард, окрім феєрверків класу F1, які мають дуже низький рівень небезпеки та незначний рівень шуму, який не перевищує 60 дБ.
Однак і для них діятимуть вікові обмеження.
Особам, які не досягли 16 років, заборонено продавати та/або передавати будь-яким способом феєрверки класу F1.
Продавати та/або передавати будь-яким способом сценічні піротехнічні вироби класу Т1 (піротехнічні вироби для сценічного використання, що мають низький рівень небезпеки) можна лише особам, які досягли вісімнадцяти років, а сценічні піротехнічні вироби класу Т2 (піротехнічні вироби для сценічного використання, які призначені для використання виключно особами із спеціальною підготовкою) – особам із спеціальною підготовкою, вимоги до яких встановлені у Технічному регламенті піротехнічних виробів, який затверджує Кабінет Міністрів України.
Ініціаторка законопроєкту Юлія Овчинникова зазначила: “Особлива увага при підготовці законопроєкту приділялась цивільним, які постраждали від воєнних дій, та військовослужбовцям, які мають бойовий досвід і як наслідок, вони мають або можуть мати в подальшому посттравматичний стресовий розлад. Феєрверки, шумові та світлові ефекти, які вони спричиняють, є тригерами для людей, які живуть з ПТСР”.
Також в законопроєкті перебачені норми щодо захисту тварин від жорстокого поводження. Вони забороняють використання під час взаємодії з тваринами піротехнічних виробів, які можуть травмувати тварин.
Законопроєкт вносить відповідні зміни у такі закони:
- ”Про захист тварин від жорстокого поводження”;
- “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення”.
* Постанова Кабінету Міністрів України / Технічний регламент піротехнічних виробів:
Клас F1: феєрверки, що мають дуже низький рівень небезпеки і незначний рівень шуму та призначені для використання в умовах обмеженого простору, у тому числі феєрверки, які можуть використовуватися в житлових будинках;
Клас F2: феєрверки, що мають низький рівень небезпеки та шуму та призначені для використання на відкритому повітрі в умовах обмеженого простору;
Клас F3: феєрверки, що мають середній рівень небезпеки, призначені для використання на відкритому просторі на великих відкритих площах, рівень шуму яких не є шкідливим для здоров‘я людини;
Клас F4: феєрверки, що мають високий рівень небезпеки, призначені для використання виключно особами із спеціальною підготовкою (широко відомі як “феєрверки для професійного використання”), рівень шуму яких не є шкідливим для здоров‘я людини.