ЦЕДЕМ спільно з профільними експертами та з Мінцифрою розробили рекомендації, які допоможуть створювати та використовувати інновації на базі штучного інтелекту без порушення права інтелектуальної власності.
«Порушення авторського права — одна з найгарячіших проблем у сфері штучного інтелекту. Відомо десятки резонансних судових позовів на технологічні компанії з боку відомих письменників, художників і навіть програмістів за неправомірне використання об‘єктів інтелектуальної власності. Порушити авторське право можуть і звичайні користувачі ШІ-систем, які згенерували картинку чи текст. Щоб убезпечити громадян та IT-компанії від таких кейсів, ми розробили поради, як працювати з ШІ-інструментами без ризиків», — зазначає заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Борняков.
Сьогодні системи штучного інтелекту є неймовірними агентами змін, проте використовувати їх потрібно відповідально, щоб не нашкодити собі ж. Ми повинні усвідомлювати, що системи ШІ не існуюють у вакуумі, а тому за умови необізнаного використання можуть стати інструментом, який потягне за собою порушення прав інтелектуальної власності.
Тому ЦЕДЕМ взяв участь в розробці цих Рекомендацій, щоб допомогти краще орієнтуватися у тому, як убезпечити себе під час взаємодії з системами ШІ на різних рівня, — зазначила юристка ЦЕДЕМ Ольга Петрів.
Експерти зібрала поради, як відповідально використовувати об‘єкти інтелектуальної власності для тренування ШІ-моделей. Правовласники контенту можуть дізнатися, як захистити свої фото, відео, тексти, аудіо та інші об‘єкти від неправомірного використання системами ШІ. Також документ містить поради, на що звертати увагу при генеруванні контенту в системах штучного інтелекту.
Рекомендації будуть корисними:
- IT-спеціалістам та компаніям, які розробляють продукти з використанням штучного інтелекту
- авторам, тобто всім, хто створює картинки, фото, відео- та аудіотвори тощо, та іншим правовласникам контенту
- користувачам систем штучного інтелекту
“Рекомендації щодо відповідального використання ШІ: питання права інтелектуальної власності” є одним з інструментів від держави, який допоможе бізнесу підготуватися до регулювання штучного інтелекту в Україні. Детальніше про перелік інструментів можна дізнатися у Білій книзі з регулювання ШІ в Україні.
Знайомтеся з рекомендаціями за посиланням.
У розробці документа взяли участь представники державних органів, профільних асоціацій, наукових установ та громадських організацій, зокрема Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства економіки України, Експертно-консультаційного комітету з розвитку штучного інтелекту при Мінцифрі, Міністерства економіки України, Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ), Асоціації IT Ukraine, Асоціації правників України, Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ), кафедри інтелектуальної власності та інформаційного права навчально-наукового Інституту права Київського Національного Університету імені Тараса Шевченка, Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Національної академії правових наук України, Бюро інтерактивної реклами України (IAB Ukraine) та Всеукраїнської рекламної коаліції. Авторський колектив зазначений у рекомендаціях.
Рекомендації розроблені за сприяння проєкту «Підтримка цифрової трансформації», що фінансується USAID і UK Dev. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.