Чому коли ми в тривозі і стресі, то швидше піддаємось інформаційним маніпуляціям та потрапляємо на гачки шахраїв? Якщо коротко, то через стрес наші когнітивні якості слабшають. І в пошуку визначеності та відчуття безпеки ми досить легко пристаємо на “прості” істини та рішення, які пропонують маніпулятори.
Якщо ж відповісти докладніше, то стрес впливає на всі сфери життя людини:
- Здоров’я і самопочуття. Людина у стресі відчуває фізичне та емоційне виснаження, її сон та апетит погіршуються, імунітет знижується, загострюються хронічні хвороби. Людина втрачає інтерес до гігієни та зовнішнього вигляду тощо.
- Здатність працювати, навчатись, займатись побутом. Внаслідок стресу у людини зникає бажання робити будь-що, а крім того, бракує сил на активності.
- Спілкування з оточенням. Деякі люди у стресі відчувають потребу частіше перебувати поряд з людьми, інші, навпаки, ізолюються та уникають спілкування.
- Духовну сферу. Стрес може змінити наші переконання, цінності, підірвати віру в себе, безпеку, майбутнє, знищити бажання та здатність займатися своїми хобі та вподобаннями.
- Когнітивну сферу. Може погіршитись память, концентрація уваги і здатність мислити раціонально. Мислення може ставати уповільненим — і тоді нам важко зібрати думки в логічний ланцюжок, складно зробити висновки. Або, навпаки, хаотичним — так, що думки перескакують з однією на іншу.
Живучи в країні, яка воює, чи вимушено за кордоном, ми так чи інакше перебуваємо у стресі. Як наслідок, можемо відчувати тривогу, страх і злість, що природно. Водночас тривога породжує відчуття невизначеності.
Щоб знизити відчуття тривоги наш мозок шукає опори. Те, на що можна покластися, чому можна довіритись. І ось тут варто зупинитися і подумати. Якщо ви бачите оголошення про легкий заробіток в інтернеті, виграш у конкурсі, “фінансову допомогу” нібито від міжнародних організацій чи уряду… щемку картинку з військовим, якого “ніхто не привітав із днем народження”, емоційну новину про справи на фронті тощо… Не поспішайте реагувати, тому що саме цього від вас чекають шахраї.
Чому? Бо у стані тривожності і стресу ми стаємо схильними довіритись будь-кому і повірити будь-чому, аби тільки позбутися тривоги та невизначеності.
Тож будьте пильними. Звертайте увагу на джерела новин, дбайте про цифрову безпеку та не піддавайтеся маніпуляціям у медіа та соціальних мережах.
Цей матеріал опубліковано в межах проєкту «Медіа- та інформаційна грамотність у воєнний час: будуємо інформаційну стійкість», який реалізується Центром демократії та верховенства права спільно з Національним проєктом медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та стратегічних комунікацій України у партнерстві із ЮНЕСКО (https://www.facebook.com/UNESCOinUkraine) та за підтримки Японії (https://www.facebook.com/embassyofjapaninukraine).