Верховна Рада ухвалила Закон щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції

July 14, 2015

Парламент 14 липня прийняв в цілому Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції» (проект № 2423 н.д. Леонід Козаченко, Володимир Парасюк, Єгор Соболєв, Тетяна Чорновол, Віктор Чумак, Олександр Черненко, Мустафа Найєм, Іван Крулько, Ганна Гопко та ін.).

Закон має підвищити відкритість державних майнових  реєстрів через забезпечення права громадян на доступ до інформації про власників зареєстрованих транспортних засобів, нерухомості та повні відомості про земельні ділянки із Державного земельного кадастру (у т.ч. про власників та користувачів таких ділянок).

Зокрема, народні депутати проголосували за відкриття інформації про зареєстровані транспортні засоби (марка, об’єм двигуна, рік випуску) та їх власників, що міститься у Єдиному державному реєстрі, держателем якого є Державтоінспекція. Відомості мають бути доступними шляхом пошуку за власником транспортного засобу в електронній формі через офіційний веб-сайт Державтоінспекції, чи в паперовій формі шляхом подання заяви особисто або пересилання поштового відправлення відповідним органам.

Крім цього, відтепер громадяни отримують можливість отримання інформації з Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обтяжень надавалась за власниками (суб’єктами) нерухомого майна, а не лише за окремими об’єктами. При цьому, відкрита інформація має включати:

  • Тип об’єкта нерухомого майна (житловий будинок, будівля, споруда, квартира, житлове приміщення, нежитлове приміщення, земельна ділянка тощо);
  • Площу об’єкта нерухомого майна (загальна та (за наявності) житлова);
  • назву області, району, міста, на території яких розташований об’єкт нерухомого майна;
  • Дату реєстраціїправ та їх обтяжень.

За власником майна також можна буде віднайти інформацію про площу та дату придбання ним земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Надання громадськості доступу до вищеназваних реєстрів та кадастрової карти, поміж іншого, сприятиме «публічному контролю за сплатою податків чиновниками, які є власниками відповідного майна, земельних ділянок та транспортних засобів, нарівні з іншими громадянами, а також певною мірою підвищить рівень довіри до влади у суспільстві». Крім цього, відкриття зазначеної інформації має посприяти відкритості і прозорості органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, які мають повноваження щодо розпорядження землями державної та комунальної форми власності, нерухомим майном та транспортними засобами.

Закон набуде чинності через 2 місяці після його опублікування.

Картка законопроекту:http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54468