У соціальних мережах величезна кількість шахраїв, які так і кортять ввести користувачів в оману, виманити персональні дані та іншу цінну інформацію. Одна з найбільш поширених схем – обіцянка виплат кожному українцю від міжнародних організацій або відомих компаній. Такі оголошення поширюють із нещодавно створених сторінок, часто за допомогою реклами у фейсбуці. Дописи шахраїв здебільшого поширюються у формі зображень, на яких розміщені впізнаваний логотип та сума виплати. Підпис до такого зображення дуже короткий – заклик перейти за посиланням і заповнити анкету.
Як зрозуміти, що виплата, яку обіцяють у соціальних мережах, несправжня?
- Сторінка або група, з якої поширюють допис: невідома назва, немає інших дописів на сторінці, сторінка створена нещодавно, відсутні аватарки та будь-якої додаткової інформації про виплати.
- Допис: відсутність пояснень, хто саме, за яких умов і в який термін може отримати виплати. Здебільшого шахрайські дописи про виплати – це реклама, тому, якщо бачите позначки “Реклама” або “Sponsored” із обіцянками великих сум, будьте обачні.
- Незрозумілі посилання. Здебільшого шахраї спонукають довірливих користувачів перейти за посиланням і заповнити дані про себе, де між іншим буде блок із платіжними даними своєї картки. Саме за цією інформацією полюють зловмисники. Ввівши номер і термін дії картки, а також CVV-код у пропонованій формі, людина надає доступ до цієї картки шахраям, які потім можуть розплатитися карткою в інтернеті, переказати гроші тощо.
Як перевірити, чи виплати справжні?
Загуглити назву організації, від якої обіцяють виплати. Перейти на офіційний сайт і пошукати інформацію про гроші для українців на справжньому вебресурсі. Також можна перейти на сайт Міністерства соціальної політики і переглянути, хто може отримати допомогу і на яких умовах.
Цей матеріал опубліковано в межах проєкту «Медіа- та інформаційна грамотність у воєнний час: будуємо інформаційну стійкість», який реалізується Центром демократії та верховенства права спільно з Фільтр. Національний проєкт з медіаграмотності Міністерства культури та стратегічних комунікацій України у партнерстві із UNESCO Ukraine та за підтримки Японії.