Євросуд вирішить, чи підпис народного депутата є таємницею

April 3, 2015

Сьогодні Інститут Медіа Права в інтересах кореспондентки «Української правди» Оксани Коваленко подав заяву до Європейського суду з прав людини, щоб отримати підписані депутатами списки реєстрації «виїзного» засідання парламенту на Банковій 4 квітня 2013 року.

«Тоді Партія регіонів та КПУ замість того, щоб вести переговори з опозицією, в порушення регламенту провели так зване виїзне засідання у приміщенні парламентських комітетів. Депутати реєструвалися лише письмово, ставлячи свої підписи. Підконтрольна Януковичу лічильна комісія «нараховувала» необхідну кількість голосів «за». Проте депутатів від опозиції, які могли б проконтролювати голосування, до зали не пустили, як і журналістів, – зазначає Оксана Коваленко. – Є сумнів, що всі депутати зі списку дійсно прийшли на те засідання. Тому важливо побачити списки реєстрації депутатів з їхніми живими підписами».

Журналістка намагалася отримати підписані списки реєстрації за допомогою інформаційних запитів до Апарату Верховної Ради. Проте Апарат ВР вирішив, що підписи депутатів є «конфіденційною» інформацією. Інститут Медіа Права відстоював інтереси Оксани Коваленко в усіх інстанціях українських судів, але суд пристав на бік чиновників.

«Підписи усіх народних депутатів є публічною інформацією. Вони оприлюднені Центральною виборчою комісією разом із майновими деклараціями усіх кандидатів у депутати. Народні депутати також власноруч підписують велику кількість листів, запитів, відповідей на звернення. Національні суди проігнорували цей факт», – зазначає юрист Інституту Медіа Права Віта Володовська.  

Заявниця та її представники розраховують на позитивне вирішення справи у Євросуді: «Відкриття підписів народних депутатів може стати підставою для порушення кримінальних справ, оскільки є всі підстави вважати, що кворуму на засіданні не було, а частина підписів є підробленими, – зауважує директор Інституту Медіа Права Тарас Шевченко. – Виїзне засідання у квітні 2013 року можна назвати підготовкою до цинічного голосування диктаторських законів 16 січня 2014 року. Ми будемо добиватися правди і справедливості у цьомупитання, оскільки безкарність породжує нові порушення».

Судова справа підтримується Фондом захисту права на доступ до інформації, який координується Інститутом Медіа Права. Завдяки його судовим позовам раніше вже було відкрито доступ до майнових декларацій народних депутатів, а також забезпечено доступ громадян до засідань Верховної Ради.