Закликаємо закласти повне фінансування Суспільного мовлення у держбюджет

September 8, 2017

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ та організацій-партнерів, що супроводжують медіа-реформу, висловлюють занепокоєння у зв’язку із загрозливою ситуацію, спричиненою суттєвим недофінансуванням та успадкованими боргами суспільного мовлення в Україні.

19 січня 2017 року Україна виконала своє зобов’язання перед Радою Європи від 2003 року щодо реформування державних телерадіокомпаній у суспільне мовлення. Це стало можливим завдяки спільним і злагодженим діям Уряду, Парламенту та громадянського суспільства. Одним із засадничих принципів суспільного мовлення є фінансова незалежність, що гарантує ефективну діяльність суспільного мовника. В Україні це гарантовано статтею 14 Закону України «Про суспільне телебачення і радіомовлення в Україні».

Закон про суспільне мовлення передбачає, що суспільний мовник має отримати 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік. Це означає, що ПАТ «НСТУ» у 2017 році мав би отримати 1,28 млрд грн. (близько 47 млн. євро). Утім, попри законодавчу гарантію, Державний бюджет України на 2017 рік передбачив лише 970 млн грн, що створило на самому початку реорганізації компанії дефіцит в 300 млн. грн. (чверть річного бюджету). Ці кошти є вкрай необхідними для комплексного оновлення застарілої матеріально-технічної бази, яка востаннє оновлювалася 20 років тому, а також для створення нових якісних програм, відповідно до стандартів суспільного мовлення.

Звертаємо увагу, що вже другий рік поспіль через обмежене бюджетне фінансування компанії вдається спрямувати безпосередньо на виготовлення програмного продукту лише 3% коштів. Суспільне мовлення розпочало оптимізацію своєї внутрішньої структури, утім здійснити належну технічну модернізацію та провести та оптимізацію персоналу неможливо без повного фінансового забезпечення.

Особливо небезпечною ситуація стала після 5 вересня 2017 року, коли Вищий господарський суд України ухвалив рішення, яким визнав за Національною суспільною телерадіокомпанією України борг Національної телекомпанії України у розмірі 10 млн 591 тис євро перед компанією Euronews SA. Нагадаємо, що співпраця колишньої Національної телекомпанії України з Euronews SA розпочалася за ініціативи уряду Азарова (розпорядження КМУ №1988-р від 11.10.2010), пізніше було припинене виділення бюджетних коштів на оплату ліцензійних платежів за договором про створення україномовної версії «Євроньюз», що спричинило наявність боргу та відповідний судовий процес. Тепер цей успад­кований борг вбиває можливість проведення реформи.

У зв’язку із очікуваним внесенням 15 вересня до Верховної Ради України проекту Державного бюджету України на 2018 рік експерти групи “Медіа-реформа” РПР закликають Кабінет Міністрів України:

 – у проекті Державного бюджету України на 2018 рік передбачити фінансування ПАТ «НСТУ» в повному обсязі, гарантованому Законом «Про суспільне телебачення і радіомовлення» – тобто, у розмірі 1 млрд. 535 млн. 367 тис. грн.;

– окрім мінімально гарантованих законом коштів, передбачити разове додаткове бюджетне фінансування на покриття витрат із обслуговування боргу ПАТ «НСТУ» перед Euronews SA, успадкованого суспільним мовником від колишнього державного телебачення.