Закон про судовий збір підписано! (оновлено)

July 28, 2011
Двадцять восьмого липня 2011 року Президент України підписав Закон України “Про судовий збір”, № 3674-VI.

Серед іншого Закон скасував норму законодавства, яку було введено після парламентських слухань щодо стану свободу слова 2003 року. Саме тоді змінами до Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» було встановлено пропорційний до ціни позову розмір мита за позовами про відшкодування моральної шкоди, а саме 10% до найбільших позовів.

Така система забезпечувала сплату позивачем мита в розмірі 100 тис. грн при поданні позову проти журналіста чи ЗМІ з вимогою відшкодувати мільйон гривень. Такі зміни зупинили хвилю позовів про відшкодування моральної шкоди, які часто призводили до закриття газет та інших ЗМІ.

Ухвалений Закон України «Про судовий збір» встановлює, що для позовів про відшкодування моральної шкоди розмір збору становить 1% ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати. Це означає, що сплативши у листопаді 2011 році 2955 грн. збору, особа може висувати мільонні позови проти ЗМІ та журналістів, що опублікували незручну для позивача статтю.

Інститут медіа права ще на етапі підготовки до другого читання підготував і вніс за сприяння н. д. Андрія Шевченка пропозиції, відповідно до яких пропонувалося встановити, що з позовної заяви про відшкодування моральної шкоди з ціною позову понад 300 розмірів мінімальної заробітної плати (понад 85 тис. грн.) слід було б сплатити збір у розмірі 10% ціни позову. Такі пропозиції були відхилені в комітеті, так само була проігнорована заява громадських організацій щодо цього закону.

Враховуючи той факт, що закон набуде чинності з 1 листопада 2011 року, Інститут медіа права  спільно з іншими громадськими організаціями планують передати депутатам для реєстрації законопроект який дозволить виправити ситуацію з пропорційним судовим збором у справах за позовами з вимогою відшкодування моральної шкоди.

Інститут Медіа Права висловлює сподівання, що відсутність пропорційної шкали судового збору є лише прикрою помилкою і Верховна Рада ще до набуття чинності Законом її виправить.