Заява ІМП до річниці Закону про суспільне мовлення

April 17, 2015

Заява Інституту Медіа Права

до річниці ухвалення Закону «Про суспільне телебачення і радіомовлення України»

 

17 квітня 2014 року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про суспільне телебачення і радіомовлення України» №1227-VII. Прийняття цього закону створило передумови для впровадження в Україні справді об’єктивного, незалежного та орієнтованого на інтереси громадян мовника, якого українське суспільство чекало більше 17 років.

Суспільне мовлення не стартувало з початком 2015 року, як цього очікувало суспільство. Рік, що минув, окреслив низку проблем в процесі створення НСТУ, пов’язаних як із законодавчими прогалинами, так і з фактичним станом самих державних телерадіоорганізацій, що підлягали перетворенню, браком політичної волі та відвертими спробами саботувати створення незалежного мовника.

Завдяки консолідації зусиль представників органів державної влади, народних депутатів, медіа експертів та громадянського суспільства всього за 4 місяці було підготовлено законопроект №1357, який було ухвалено Верховною Рада 19 березня 2015 року. Ухвалені поправки до Закону України «Про суспільне телебачення та радіомовлення України» та інших законів створили практичний механізм перетворення державних ТРО у єдиного суспільного мовника, а також суттєво посилили гарантії незалежності НСТУ. Зазначені зміни, були також високо оцінені міжнародними експертами Ради Європи, які відзначили важливість створення якісної служби суспільного мовлення, що сприятиме консолідації суспільства, укріпленню державності та соборності України.

Інститут Медіа права закликає Кабінет Міністрів України та Держкомтелерадіо забезпечити якнайшвидше напрацювання та ухвалення Дорожньої карти, що стане основою для ефективного реформування державних телерадіокомпаній у НСТУ.

Ми закликаємо Національну Раду України з питань телебачення та радіомовлення не зволікати з реєстрацією та виконанням Положення про проведення конференцій громадських організацій, адже окрім організаційних питань не менш важливим кроком є формування Наглядової Ради НСТУ, яка візьме на себе відповідальність за дотримання високих стандартів діяльності суспільного мовника. Проведення конференцій громадських організацій має всебічно сприяти обранню достойних членів Наглядової ради від громадськості.

Ми також очікуємо від депутатських фракцій і груп, що представлені у Верховній Раді України, висунення гідних кандидатур до Наглядової Ради НСТУ протягом поточної сесії. 

Завдяки нашим спільним зусиллям суспільне мовлення в Україні нарешті має по-справжньому запрацювати!