ЗАЯВА Інституту Медіа Права щодо побиття журналістів під час громадянських протестів

December 2, 2013

Інститут Медіа Права висловлює обурення брутальним побиттям журналістів, які виконували свої професійні обов’язки, бійцями спецпідрозділу МВС «Беркут», що захищали Адміністрацію Президента України. Під час подій, що мали місце 1 грудня на вулиці Банковій у м. Києві, представники влади нещадно били кийками та ногами не лише людей, які провокували конфлікт, але й журналістів, які фіксували події. Як наслідок понад 50 українських та іноземних журналістів отримали тілесні ушкодження. Міліція чітко бачила і мала розуміти, що ці люди не становлять жодної загрози, однак це їх не зупинило. Крім фізичного насильства проти журналістів також була знищена професійна апаратура: фотоапарати та відеокамери. Події зафіксовані на фото та відео, а також свідченнями очевидців. Зокрема постраждали журналісти Reuters, AFP, Української Правди, 5 каналу, Українського тижня, LB.UA, UBR та ін.

Протягом попередніх днів журналісти також ставали об’єктами нападів як з боку правоохоронців, так і з боку провокаторів, які як стверджується, організовані владою з метою дестабілізації ситуації в країні. Так, у п’ятницю 29 листопада був жорстоко побитий журналіст Громадського ТБ,  якому також розбили камеру та телефон. Протягом вихідних було здійснено два напади на журналістів 5 каналу, у яких невідомі жбурляли камінням і палками, а бійці Беркуту розбили камеру.

Інститут Медіа Права нагадує, що одним з основних завдань міліції є забезпечення особистої безпеки громадян,  захист  їх  прав  і свобод, законних інтересів. Закон говорить, що застосування сили, має бути виправданим обставинами і пропорційним загрозам. Є очевидним той факт, що журналісти, які фіксували події з метою об’єктивного висвітлення, не становили жодної загрози життю й здоров’ю працівників міліції чи громадян, а відтак застосування сили щодо журналістів є перешкоджанням їх професійній діяльності, за що передбачена кримінальна відповідальність.

Інститут Медіа Права закликає владу негайно припинити насильство проти журналістів, розслідувати вже вчинені злочини і компенсувати майновий та моральних збиток потерпілим. Ми закликаємо міжнародну журналістську спільноту підтримати своїх колег і засудити дії українською влади.