ЗАЯВА: «Стоп цензурі!» засуджує втручання у редакційну політику в «Forbes Украина»

November 19, 2013
Інститут Медіа Права підтримує Заяву руху “Стоп Цензурі!” та закликає до її поширення
Рух «Стоп цензурі!» засуджує ганебну ситуацію з втручанням у редакційну політику та фактами цензури у виданні «Forbes Украина», що призвело до звільнення наших колег – журналістів цього видання. Ми закликаємо власників Forbes Media LLC усвідомити свою відповідальність і втрутитись у ситуацію, гарантуючи збереження редакційної політики видання (журналу та сайту) відповідно до умов ліцензійної угоди та загальних принципів свободи слова.

Після фіналізації угоди про купівлю медіахолдингу УМХ групою компаній ВЕТЕК новим керівництвом було одразу змінено редакційну політику. Так, журналістам було заборонено писати на теми, пов’язані з провладною партією та високими посадовими особами. Зокрема, журналістам не дозволили підготувати й опублікувати матеріали про порівняння сучасної і попередньої риторики Партії Регіонів стосовно Євроінтеграції, про радників віце-прем’єра Арбузова тощо, та було суттєво урізано кількість політичних матеріалів на сайті (з двох щодня до двох протягом тижня).

Крім того, журналістам почали погрожували регресними позовами щодо відшкодування моральної шкоди за раніше розміщені статті та санкціями, якщо вони будуть публічно критикувати керівництво журналу або власників холдингу. Журналістам сайту було також запропоновано звільнятися за «згодою сторін», лише з тієї причини, що, мовляв, «ми з вами все рівно не зпрацюємося».

Дана ситуація свідчить, що основною метою купівлі медіа-холдингу було встановлення жорсткого контролю за редакційною політикою видання, яке раніше критично висловлювалось про нових власників, зокрема, в минулому році опублікувало журналістське розслідування про Сергія Курченка. Наведений екс-журналістами «Forbes Украина» список «заборонених тем» показує, що українська влада боїться критики, і нове керівництво медіа-холдингу УМХ буде намагатися всіляко її прибирати з підконтрольних ЗМІ.

Члени Руху «Стоп цензурі!» закликають керівництво Forbes Media негайно відреагувати на ситуацію з цензурою та звільненням журналістів, яка нанесла надзвичайно велику шкоду репутації українського Форбсу, та може загрожувати репутаційними збитками й відомому світовому бренду. Ми просимо вжити серйозних заходів, щоби нагадати українському видавцю про принципи редакційної незалежності, про важливість дотримання ліцензійної угоди та повагу до свободи слова. Члени руху вважають неприпустимою ситуацію, що уможливлює поширення відцензурованих матеріалів в інтересах певного кола людей під маркою поважного світового бренду.

Рух «Стоп цензурі!» також вимагає від нового власника медіа-холдингу УМХ Сергія Курченка оголосити публічно свою позицію щодо ситуації з масовим звільненням журналістів з щойнопридбаних ним медіа. Зокрема, 18 листопада стало відомо про чергову серію звільнень журналістів із цього медіа-холдингу –  на цей раз із журналу та сайту «Кореспондент». 

Рух «Стоп цензурі!» звертається до представництв міжнародних організацій і посольств в Україні з проханням звернути особливу увагу на масові звільнення журналістів у зв’язку з запровадженням цензури. Станом на 17 листопада 2013 року через цензуру та тиск були позбавлені можливості працювати журналісти чотирьох відомих видань – 31 журналіст з телеканалу ТВі, 6 редакторів сайту та брюсельський кореспондент УНІАНу, троє журналістів «Обкому», та 14 журналістів українського видання Forbes. Також 18 листопада стало відомо про чергову серію звільнень журналістів із холдингу УМХ – зокрема, про звільнення Віталія Сича з посади шеф-редактора одного з найбільш популярних українських ЗМІ – журналу «Корреспондент», та низку звільнень провідних журналістів цього видання.

Все це свідчить, що ситуація зі свободою слова в Україні продовжує погіршуватися 2013 року – не дивлячись на те, що представники влади неодноразово публічно декларували дотримання європейських цінностей, зокрема, свободи слова.

Тиск на журналістів українського «Форбса» розпочався у листопаді 2013 року, після фіналізації угоди про купівлю медіа-холдингу УМХ, до якого належить видання, групою компаній ВЕТЕК. 12 листопада журналістам було заборонено писати матеріали на певні теми, зокрема, про діючу владу. У цей же день керівництво холдингу запропонувало звільнитись за «згодою сторін» всім 6 працівникам веб-сайту «Форбс». Натомість, журналістам друкованої версії було оголошено, що проти видання готується два позови, і журнал докладе зусиль, щоби ці позови були регресними, тобто, у випадку програшу в суді, журнал буде позиватись і стягувати компенсацію з самих журналістів. Керівництво холдингу не озвучило жодних деталей щодо позовів,  однак журналістам дали зрозуміти, що це привід, який вони можуть з легкістю організувати. Після цього журналісти зрозуміли, що нормальної роботи в «Форбс» більше не буде, і, навпаки, їх можуть покарати позовами від будь-якої фірми  або просто звільнити по статті. В результаті 14 журналістів «Форбс-Україна» прийняли рішення звільнитися за власним бажанням.

 

Рух «Стоп цензурі!»