31 березня Центр демократії та верховенства права презентував практичний збірник “Журналістська діяльність в умовах війни: виклики, дилеми та рішення українських редакцій”. На його сторінках – детальний розбір ситуацій, з якими стикаються українські журналісти та редактори під час повномасштабної війни.
Основний задум підготовки цих рекомендацій – надати орієнтири українським журналістам, кореспондентам і редакторам, які стикаються у своїй роботі з труднощами дотримання професійних стандартів, етики та мають враховувати виклики, пов’язані з війною РФ проти України, впливом соціальних мереж і сучасних технологій на роботу медіа з контентом.
Завантажити посібник ви можете за посиланням
В основу цих рекомендацій ліг щоденний досвід українських медіа. Автори посібника провели фасилітовані сесії з обміну досвідом між українськими медіа. Згодом його доповнили практиками та рішеннями від фактчекерів/ок, експертів/ок із чутливої журналістики, юристів/ок та правозахисників/ць. А ще – посиланнями на редакційні політики, зокрема оновлені після 2022 року.
З огляду на сьогоднішні реалії, більша частина рекомендацій присвячена викликам, пов’язаним з війною РФ проти України. Однак чільну увагу в практичних рекомендаціях приділили і впливу соціальних мереж та штучного інтелекту на роботу редакцій, а також редакційним викликам. Для деяких випадків автори додають і посилання на гайди, роз’яснення та курси, завдяки яким можна детальніше вивчити тему.
Крім того, редакції та експерти поділилися своїми рекомендаціями для різних викликів, котрі виникають у житті медіа.
А оскільки автори посібника часто радять звертатися до експертів, то у виданні є і перелік контактів організацій, які допоможуть редакціям в разі виникнення кризових ситуацій і професійних викликів; неурядових організацій, які можуть надати різноманітну підтримку вашій команді; які документують воєнні злочини, сприяють поверненню полонених українців і переміщених у РФ дітей; а також тих, які знаються на комунікації з особами з травматичним досвідом і надають допомогу постраждалим унаслідок війни РФ проти України.